یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

خاموت چیست؟

دسته بندی شده درمقالات

به طور کلی هر میلگردی که در راستای طول عضو (تیر یا ستون) قرار گرفته باشد میلگرد طولی و هر میلگردی که در راستای عرض عضو و عمود بر میلگرد طولی باشه میلگرد عرضی نامیده می شود. به عبارتی خاموت هم نوعی میلگرد عرضی است که برای مقاومت در برابر نیروهای برشی و پیچشی در نظر می گیریم و عموما به صورت تنگ بسته (چهارگوش) طراحی و اجرا می شود.

انواع خاموت

 خاموت ها بر اساس تغییر در سطح مقطع ستون‌ها، تعداد میلگردهای طولی، و ظرفیت تحمل بار طراحی شده اند. انواع خاموت های اصلی استفاده شده در ستون عبارتند از: 

خاموت عرضی

خاموت مارپیچ 

خاموت مارپیچ با خاموت عرضی متفاوت است. ستون ساخته شده با خاموت مارپیچ، انعطاف پذیری بیشتری در مقایسه با خاموت عرضی را فراهم می کند. این خاموت ها کارایی بیشتری را در حمایت از میلگرد طولی ارائه می دهند. مقاومت در برابر خمش ستون هم با استفاده از این نوع خاموت بیشتر خواهد شد.

خاموت مارپیج حلقه های جداگانه ای از میلگرد ها هستند، که با فاصله ثابت بین هر پیوند شکل می گیرند.

عملکرد خاموت

خاموت برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک، کاربرد دارد. به عبارتی دیگر، برای جلوگیری از شکست زودرس مقطع بلافاصله پس از ایجاد ترک مورب که در اثر برش خالص و یا اثر توام برش و خمش ایجاد می شود، باید مقطع بتنی را طوری مسلح کرد که در مقابل بازشدن ترک های مورب مقاومت کند.

خاموتها در ایران بطور متداول از میلگردهای فولادی به قطر ۸، ۱۰، ۱۲ بنا بر شکل و کاربری سازه ساخته می شوند. اگر خم قلاب خاموتها قائم یا اصطلاحا صاف باشد خاموت ساده و اگر خم قلاب خاموت ۴۵ درجه باشد با عنوان خاموت مهندسی در بازار آهن آلات شناخته می شوند.


خاموت چیست؟ yektafelez یکتافلز


خاموت زن چیست؟

خم شدن یک فرآیند تولید است. که یک شکل V ، شکل یا کانال را در امتداد یک محور مستقیما در مواد میلگرد تولید می کند و خم می کند، بیشتر فلز در آنها عمل خاموت زن استفاده می شود معمولاً ورق یا میلگرد است. برش میلگرد توسط دستگاه خم و برش میلگرد صورت می پذیرد. تجهیزات که برای خاموت زن استفاده معمول استفاده می شود شامل ترمزهای جعبه و پانک، پرس های ترمز و دیگر دستگاه های مخصوص ماشین می باشد. محصولات معمولی که مانند این ساخته می شوند، بدون جعبه کنترل و میکرو و سویچ می باشد. جعبه هایی مانند محفظه های الکتریکی و جعبه های مستطیلی هستند.


شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق های گرم(سیاه)، ورق های سرد(روغنی)، گالوانیزه رنگی می باشد، جهت استعلام قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳