یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

ناودانی فولادی

دسته بندی شده درمقالات

ناودانی فولادی، یک پروفیل باز است که تصویر مقطع آن حرف U لاتین است. این پروفیل از یک سطح افقی که آن را جان و دو سطح عمودی که بال نامیده می‌شوند تشکیل شده است. ناودانـی‌ها به دلیل شکل ظاهری مناسب، در پروژه‌های ساختمانی کاربردهای فراوانی دارد. انواع و اقسام ناودانی‌ها را می‌توان ازلحاظ روش تولید و شکل نهایی آن‌ها موردبررسی قرارداد.

انواع ناودانی ازلحاظ فرآیند تولید

ناودانـی‌ها را ازلحاظ فرآیند تولید به دودسته‌ی کلی می‌توان تقسیم کرد که به شرح زیر است:

ناودانی نورد شده

همانطورکه می‌دانید شمش خام حرارت دیده، با گذشتن از میان غلتک‌هایی که به نورد معروف هستند، به شکل ناودانـی در می‌آید. بسته به سایز نوردها، ناودانی‌ها هم با همان سایز از خط تولید بیرون می‌آیند. به این نوع ناودانـی فابریک هم می‌گویند.

ناودانی پرسی

ناودانی‌های پرسی از پرس کردن ورق‌هایی که به طول ۶ متر برش خورده می‌شوند، تولید می‌شوند.

از این نوع ناودانـی بسته به نوع ورقی که از آن تهیه می‌شود برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شود. حتی نوعی از ناودانی‌های پرسی فقط به جهت موارد ظاهری و برای ساخت لبه‌هایی که نیاز به صاف بودن دارند، در ساختمان‌ها و مواردی ازاین‌دست استفاده می‌شوند.

انواع ناودانی ازنظر شکل ظاهری

ناودانی مشبک

ناودانی‌های مشبک را معمولاً از ورق گالوانیزه تولید می‌کنند. که این ورق‌ها قبلاً از روش گالوانیزه گرم یا سرد تولید شده‌اند.

همچنین همان‌طور که از نامش پیداست، سوراخ‌هایی در این ورق‌ها ایجاد می‌شود که شکل شبکه‌ای به خود بگیرد تا در آینده بتوان از این سوراخ‌ها برای موارد لازم مثل بستن پیچ و مهره استفاده کرد.

به‌طور مثال از این نوع ناودانی در ساخت قفسه‌های فلزی استفاده می‌شود.

ناودانی ساده

ناودانی ساده را از ورق ساده تولید می‌کنند که این ورق می‌تواند ورق معمولی و یا گالوانیزه باشد. در ساخت این نوع هم ‌بسته به نوع کاربرد، از ورق‌های مختلف می‌توان استفاده کرد.

موارد کاربرد استفاده از این نوع در پایه و قاب دستگاه‌های صنعتی، اتاق کامیون، چهارچوب‌ها و … است.

یکتافلز-ناودانی

استانداردهای ناودانی

استاندارد مرجع تدوین‌شده توسط سازمان استاندارد ملی فقط در رابطه با ناودانی‌های نورد گرم ارائه‌شده است.

نکته: در این استاندارد اشاره‌ای به سایر ناودانـی‌ها نشده است و به باور کارشناسان سایر ناودانـی‌ها به علت عدم حساسیت و اهمیت، نیازی به استاندارد جامع ندارند. دیگر استانداردهایی که وجود دارد مربوط به ابعاد ناودانی می‌شود.
دو استاندارد برای بال‌های موازی و مخروطی وجود دارد که به شرح زیر است:

UPE:  این نوع ناودانی که به مدل C معروف است، بال‌هایی موازی دارد. به صورتی که اگر از مقطع به ناودانی نگاه کنیم، دو بال آن به‌صورت دو خط موازی روبروی هم قرار دارند.

UNP:  به این ناودانـی مدل U می‌گویند و دارای بال‌های مخروطی شکل است که باهم موازی نیستند.

برخی استانداردهای معتبر که در کشورهای دیگر برای ناودانـی وجود دارد که در استاندارد ۱-۴۴۷۷ هم آن‌ها را به‌عنوان منبع معرفی نموده است عبارت‌اند از:

  • DIN 1026-1
  • DIN EN 10279
  • GOST 8240
اندازه‌گذاری ناودانی‌ها

ملاک نام‌گذاری برای ناودانی‌ها ارتفاع بال‌های آن است و این عدد به سانتی‌متر بیان می‌شود. یعنی اگر ارتفاع بال‌های یک ناودانی ۸ سانتی‌متر باشد، آن را به ناودانـی ۸ می‌شناسند. این محصول در شاخه‌های ۶ و ۱۲ متری قابل‌عرضه در بازار است.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول