یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

مقاطع فولادی و کاربردهای آنها در صنایع مختلف

دسته بندی شده درمقالات

مقاطعی که پس از طی پروسه های تولید طولانی و تشکیل شده از مواد اولیه گوناگون مانند اِسلَب(تختال)، شمش فولادی، بلوم و بیلت (شمشال) ساخته می شوند را مقاطع فولادی می گویند. تیراهن، کابل فولادی، سپری، میلگرد و ناودانی از پرمصرف ترین مقاطع فولادی نام برد. در ادامه به اختصار هر یک از این موارد توضیح داده می شود.

تیرآهن

پرکاربرد ترین مقطع فولادی که در ساخت ستون، خرپا، تیر سقف و پل های لانه زنبوری در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود.

انواع تیرآهن

تیرآهن با توجه به استاندارد انواع مختلفی دارد که عبارتند از

IPE استاندارد اروپا، این تیرآهن در ابعادی بین ۸ تا ۶۰ سانتی متر تولید می شود، این تیرآهن دارای بال هایی با ضخامت یکسان می باشد.

INP استاندارد چین و روسیه، ضخامت بال های این نوع تیرآهن با توجه به فاصله گرفتن از مرکز به انتها کم می شود.

تیراهن های INP  و IPE در ایران به تیرآهن های I (آی) معروف هستند.

IPB بال پهن یا H شکل، این مدل تیرآهن دارای بال های پهن نسبت به دو نمونه قبلی بوده و به دو نوع سبک L و سنگین V عرضه می گردد.

کابل های فولادی

کابل های فولادی از بهم تابیدن و درهم تنیده شدن رشته های فولادی حول یک مغز فولادی تولید می شوند که در صنایع خودرو سازی، پل سازی، عمران و شهرسازی، پتروشیمی، گاز، عمران، کابل های آسانسور و جرثقیل کاربرد فراوانی دارد. نوع، ابعاد و ضخامت این کابل ها با توجه به استفاده آن متغیر می باشد که از سیم ترمز دوچرخه تا نگهدارنده پل های عظیم الجثه کاربرد دارد.

سپری

شکل اصلی این مقطع T و از بلوم فولادی به روش نورد گرم تولید می شود، ازجمله مصارف سپری در صنعت سد سازی، سازه گلخانه، ساختمان، پل های فلزی، ستون و سقف خرپا و مهار کننده سازه های فلزی می توان یاد کرد.در این مقاله در مورد سپری توضیحات کامل داده شده است.

مقاطع فولادی یکتافلز خاورمیانه

میلگرد

از جمله مقاطع پر کاربرد که به منظور تقویت بتن برای تحمل نیروهای کششی و وزن در صنعت ساختمان، راه سازی و پل سازی میلگرد یا آرماتور فولادی می باشد.

روش ساخت میلگرد

میلگرد از طریق نورد گرم تولید می شوده که به دونوع آجدار و بدون آج دسته بندی می شود، که به جهت انقباض بیشتر با بتن و افزایش مقاومت سازه بصورت آجدار ساخته می شود از انواع آجدار می شود به سه نمونه زیر اشاره کرد

میلگرد آج ۳۴۰

میلگرد آج ۴۰۰

میلگرد آج ۵۰۰

میلگرد به دو صورت کلاف و شاخه تولید می شود که در حالت کلاف سایز آن تا ۱۲ و نهایت ۱۴ تولید می گردد.

به جهت اینکه عمر سازه هایی که در مجاورت رطوبت و شرایط نا مساعد هستند افزایش یابد از میلگردهای ضد زنگ که دارای یک لایه اپوکسی عنوان لایه محافظ دارند استفاده می شود، همچنین میلگردهای گالوانیزه نیز یک لایه محافظ روی (zn) دارا می باشند در بازار موجود می توان یافت.

ناودانی

پس از تیرآهن یکی از پر استفاده ترین مقاطع در صنعت و ساختمان می باشد که از ورق های فولادی تولید می گردد،

انواع ناودانی

مشبک، جهت نصب سنگ ساخت قفسه های فولادی با استحکام بالا و همچنین سازه های سبک بکار برده می شود. ساده، از رایج ترین کاربرد آن ساختن پل های باربر می توان نام برد. در این مقاله در مورد ناودانی توضیحات کامل داده شده است.

از جمله فعالیت های شرکت یکتا فلز خاورمیانه، فروش مقاطع فولادی نظیر ناودانی، سپری، میلگرد وغیره می باشد، جهت اطلاعات بیشتر با شماره  ۷۵۲۱۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳