یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

سقف های عرشه فولادی و ویژگی های آن

دسته بندی شده درمقالات

سقف‌های عرشه فولادی "Steel deck roof" با استفاده از دو عنصر ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل در قسمت تحتانی و برش گیرها، از سایر سقف ها متمایز می‌شوند و با استفاده از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی ورق های فولادی، این نوع سقف اجرا می‌شود. از بخش‌های اصلی سقف‌های کامپوزیت عرشه فولادی باید به تیرهای فرعی مورد نیاز در بین تیرهای اصلی سازه اشاره نمود.

سقف عرشه فولادی (سیستم های مرکب دال فولادی - بتنی) یکی از اقتصادی ترین روش های ساخت سقف برای ساختمان ها، شناخته شده اند. این سیستم از مقاطع مختلط دال بتن مسلح بر روی ورق های ذوزنقه ای که به تیرها و شاه تیرهای فولادی متصل می شوند، تشکیل شده است.

عملکرد مختلط دال بتن مسلح فوقانی و ورق فولادی ذوزنقه ای تحتانی، نقش به سزایی در تامین صُلبیت سقف و رفتار مطلوب برشی آن خواهد داشت.

این سقف در مقایسه با سقف های مرسوم در اسکلت های فولادی ساختمان ها از وزن کمتری برخوردار است.

استفاده از عرشه های فولادی(استیل دک) در سقف های کامپوزیت سرعت اجرای سقف را بطور فوق العاده ای افزایش می دهد که در پروژه های بزرگ این سرعت باعث کاهش هزینه های جاری و تمام شده می شود.

در این نوع سقف، ورق گالوانیزه ذوزنقه ای آجدار به عنوان قالب بتن ریزی در سقف باقی مانده و با بتن به صورت مرکب نقش سازه ای ایفا می کند که باعث افزایش دهانه های تیر ریزی تا ۴ متر و بالاتر بدون شمع بندی می گردد. همچنین طبق ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان با استفاده از گلمیخ استاندارد ورق به تیر جوش می خورد که استاندارد ترین روش اجرا می باشد.

یکی از فاکتورهای صنعتی سازی، سرعت بالای اجرا و حذف متریال و روش های سنتی وقت گیر و پرهزینه می باشد. یکی از بخش های ساختمان که تاثیر فوق العاده ای در سرعت ساخت دارد، سقف می باشد. اگر در اجرای سقف از روش های نوین استفاده شود، پروژه در دوره زمان کوتاه و بسیار مناسبی اجرا می شود. سقف کامپوزیت عرشه فولادی "Steel Deck" یکی از روش های نوین اجرای سازه می باشد که امروزه طرفداران بسیار زیادی در دنیا دارد.

سقف عرشه فولادی با ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون استفاده از میلگرد و حذف قالب بندی اجرا می شود. وزن این سقف نسبت به سقف های مشابه حدود۳۰ تا ۶۰ درصد کمتر می باشد و سرعت اجرای این سقف حدود 12 برابر بیشتر از سقف های معمولی مانند دال بتنی و تیرچه بلوک می باشد.

ویژگی های سقف عرشه فولادی

بتن ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف و یکپارچه برخوردارست که پس از آن نیاز به کف سازی و پوکه ریزی نمی باشد وبا سرعت بالا آماده عملیات نازک کاری می باشد.

در این سیستم، قالب بندی که یکی از مشکلات اجرایی ساختمان می باشد، حذف گردیده و اجرای سقف را با سرعت بالا عملی می کند و این امکان وجود دارد که بعد از تکمیل شبکه های تاسیساتی به صورت یکجا نسبت به بتن ریزی تمام سقف وطبقات اقدام نمود. نصب ورقه ها بدون جوشکاری و فقط بامیخ های فولادی انجام می شود.

مشخصات عمومی سقف های عرشه فولادی

  • حذف قالب بندی
  • حذف تیرهای فرعی
  • حذف میلگردهای کششی
  • نصب بدون جوشکاری و با میخ های فولادی
  • تامین ایمنی کارگاه و حداقل فضا برای دپو
  • امکان بتون ریزی کلیه طبقات در یک زمان
  • در ساختمان های اسکلت فلزی وزن فولاد تا 22 کیلوگرم برمترمربع کاهش خواهد یافت .
  • نیاز به اثبات لرزش در این سقف ها به میزان قابل توجهی کمتر از سقف دال بتونی و یا مشابه می باشد .
  • سرعت اجرا تا یازده برابر اجرای سقف دال بتونی و یا سقف تیرچه و بلوک می باشد .
  • مقاومت این نوع سقف در برابر آتش سوزی چندین برابر سایر انواع سقف ها می باشد
وزن کمتر سقف موجب کاهش وزن سازه و سبکتر شدن اسکلت و فونداسیون ساختمان خواهد شد

برش گیرهای سقف های عرشه فولادی

برشگیرهای (گل میخ‌ها) خاصی که در این نوع سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا، از نقاط قوت این نوع سقف محسوب می‌شود. قطر این برشگیرها حداکثر ۲۰ میلیمتر و ارتفاع آنها با توجه به شکل ورق فولادی متغیر می‌باشد و در نهایت حداقل ارتفاع گل میخ بعد از نصب که از بالای ورق زوزنقه‌ای اندازه‌گیری می‌شود از ۴۰ میلیمتر نباید کمتر باشد. این گل میخ‌ها به وسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی به خصوصی که Stud Welder خوانده می‌شود به بال تیرهای سازه‌ای جوش می‌شود.مزایای سقف عرشه فولادی

سرعت، سریعترین نوع (تحویل ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مربع در یک روز)، کاهش بیش از ۵۰% زمان اجرای سقف ها، عدم نیاز به شمع گذاری، نصب آسان، امکان بتن ریزی همزمان چند سقف، حذف عملیات قالب بندی و باز کردن مجدد.

سبک بودن، کاهش حدود ۲۵% از بار مرده سقف۱۰ تا ۳۰%، صرفه جویی در فولاد سازه فلزی۴۰ تا ۷۰%، صرفه جویی در مصرف میلگرد سقف۱۰ تا ۱۵%، صرفه جویی در مصرف بتن، امکان حمل ورق عرشه فولادی تا ۲۵۰۰ متر مربع در یک تریلر.

صرفه اقتصادی، کاهش بیش از ۵۰ درصدی در هزینه اجرای اسکلت، بازگشت سریع سرمایه، کاهش هزینه های بالاسری نظارت و اجرا تخصیص حداکثری وام صنعتی سازی، بهترین نوع سقف کامپوزیت و قابل طراحی در نرم افزارE tabs، یکپارچگی و صلبیت بیشتر دیافراگم سقف، استفاده ار برشگیرهای استاندارد مطابق اصل دهم مقررات ملی ساختمان با سرعت نصب بالا و سهولت اجرا که جایگزین ناودانی و برشگیرهای سنتی میباشد.

مدرن بودن، عملکرد عرشه با مقاومت کششی بالا، طراحی منعطف باتوجه به ضخامت های مختلف، افزایش اصطکاک بتن و ورق فولادی به جهت فرم خاص عرشه فولادی، امکان بکارگیری عایق های صوتی و حرارتی، زیرنمای زیبا جهت پارکینگ های طبقاتی بدون نیاز به سقف کاذب، کاهش ارتعاشات سقف، عمر مفید و طولانی.

ایمنی، استفاده به عنوان قالب دائمی، در اختیار داشتن سکوی مناسب در اولین مرحله اجرا، عدم ریزش (آوار) در هنگام زلزله، عدم خطر سقوط تجهیزات بعلت ماندگاری قالب.مراحل اجرا سقف های عرشه فولادی

۱- دپو و انتقال به طبقات، ورق های کامپوزیت پس از انتقال به کارگاه و دپو در یک فضای کوچک ،به کمک نیروی انسانی و بدون نیاز به ماشین آلات و تنها با کمک یک بالابر به تراز های مختلف طبقات منتقل می شود.

۲- جاگذاری عرشه های فولادی، این عرشه ها شامل گیره های نر ومادگی هستند که براحتی توسط نیری انسانی نیمه ماهر در یکدیگر چفت می شوند و پس از این مرحله ، رفت وامد در طبقات بسیار ساده می شود و سرعت کار به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می یابد .

۳ -نصب میلگرد و گل میخ، در محلی که عرشه های فولادی برروی تیرها قرار گرفته اند، برای اتصال این دو، از گل میخ استفاده می شود و این عمل باعث کاهش وزن تیرهای فولادی مصرفی می شود.

۴- بتن ریزی،  پس از اتصال میلگردها، بتن ریزی انجام می شود، ضخامت کم دال و یکنواختی سطح صفحات موجب خروج سریع هوا و ساده تر شدن عمل می شود.


ورق عرشه فولادی در ضخامت ۰.۸ تا ۱.۲۵ میلیمتر به همراه فلاشینگ و گلمیخ عرضه فولادی از درب کارخانه وانبار قابل عرضه می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین قیمت این محصول با شماره ۷۵۲۱۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول