یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

نورد پوسته ای یا سطحی

دسته بندی شده درمقالات

عملیاتی که جهت افزایش مقاومت مکانیکی در فولاد تابکاری شده توسط نورد سرد و افزایش مقاومت در برابر شکست را، نورد پوسته ای (Skin Pass Rolling) یا نورد سطحی ( Temper Rolling Mill) می گویند. به منظور بهبود تنش تسلیم در فولاد و سهولت در اندازه گیری آن، تغییرشکل کششی بسیار اندکی در ورق ایجاد می کنند؛ افزون بر اینکه، نورد پوسته ای معمولا اندکی کاهش در ضخامت ورق ایجاد می کند. نورد پوسته ای یا سطحی ضخامت ورق را به گونه ای بهینه کنترل و یکنواخت می کند.

به بیان دیگر در فولاد های کم کربن پدیده نقطه تسلیم پدیده ای رایج می باشد که این امر با نفوذ عناصری مانند کربن و نیتروژن بوجود می آید این عملیات درواقع پس از نورد گرم و فرآیند آنیل (بازپخت) مشاهده می‌گردد، به اینصورت که پس از نورد گرم و یا آنیل، منحنی تنش کرنش در منطقه تسلیم حالت دندانه ای پیدا می کند که نشانه رسوب اتم‌های بین نشین می‌باشد که احتمال پارگی ورق در حین عملیات شکل دهی در ورق زیاد می‌شود و این موضوع باعث ظاهر نامناسب محصول می گردد.


شکل زیر قفسه های نورد پوسته ای را نشان می دهد که رول فولاد باز شده در دو قفسه نورد ۴ غلتکه و تحت کشش، کاهش ضخامت بسیار کم، معادل ۰٫۵ تا ۱ درصد کاهش سطح مقطع، را متحمل می شود.

نورد پوسته ای یا سطحی

فرآیند نورد پوسته ای

همانگونه که در شکل دیده می شود، نورد پوسته ای معمولا با وارد کردن تنش های کششی تقریبا بزرگ همراه می باشد. نورد پوسته ای در قفسه های ۲ و ۴ بصورت نورد ۴ غلتکه (شامل ۲ غلتک کاری با سایز کوچکتر و ۲ غلتک پشتیبان با سایز بزرگتر) انجام می گیرد.

همچنین قفسه نورد پوسته ای می تواند به صورت ۲ غلتکه نیز باشد. در این حالت ۲ غلتک با اندازه بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

کاهش ضخامت به هر اندازه که باشد باعث کشیدگی می شود که موجب افزایش طول ورق می گردد که پس از اتمام فرآیند، تفاوت طول ورق قبل و بعد نورد سطحی یا پوسته ای نمایان و قابل اندازه گیری است. امروزه نوردهای پوسته ای بوسیله قفسه های سازمند با سرعت و دقت بالا انجام می پذیرد. از اینرو کنترل اتوماتیک و رایانه ای پارامترهای حساس، در این فرایند اجتناب ناپذیر می باشد.دلایل انجام نورد پوسته ای

 فرآیند نورد پوسته ای یا سطحی، بصورت مستقل و یا در خط نورد انجام می گیرد و باعث بهبود خواص مکانیکی و کیفیت سطحی فلز می شود.

نورد پوسته ای باعث افزایش طول و پایداری نوار فلزی و جهت گیری دانه های نوار فلزی می شود که تاثیر مثبتی روی خواص مکانیکی فلز دارد. این فرآیند باعث بهبود فرایند کشش ورق می شود به این صورت که به محض شروع تغییر فرم کششی و خزش فلز را در لبه نواحی تغییر فرم کششی را حذف می کند چرا که این خزش در فرآیند مذکور عامل تشکیل عیوب است. همچنین فرآیند نورد پوسته ای به طور موثری قادر به تصحیح عیوب مربوط به صافی سطح که در نورد گرم ایجاد شده می باشد. 


 در فرآیند نورد پوسته ای کنترل دقیق ضخامت نوار فلزی سبب می شود که کیفیت و صافی سطح تمام شده ورق افزایش یابد و اعوجاج سطحی ورق که از مراحل پیشین ایجاد شده است، حذف و یا به کمترین رسانده شوند. افزون بر این، سطح تمام شده ورق به صافی و شفاف بودن سطح غلتک های نورد پوسته ای نیز بستگی دارد.

بیشتر نوارهای فولاد کم کربن آنیل شده بدلیل نرمی زیاد شان در شرایط آنیل شده، مورد عملیات نورد پوسته ای قرار می گیرند.

عملیات های خم کردن و کشش عمیق فولاد نرم آنیل شده می تواند باعث شکست عرضی و کرنش های کششی که نتیجه کشش های موضعی در نوار فولادی است، شود. از این نقطه نظر، نورد پوسته ای سبک برای نوارهای آنیل شده فولاد، شرایط سطحی نوار را به گونه ای آماده می کند که از مشکلات یاد شده پیشگیری می نماید.


شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق های گرم(سیاه)، ورق های سرد(روغنی)، گالوانیزه رنگی می باشد، جهت استعلام قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول