یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

ورق پانچ و کاربردهای گوناگون آن

دسته بندی شده درمقالات

ورق پانچ شده چیست؟

ورق پانچ شده یا ورق مشبک (Perforated metal) ، حاصل عملیات پانچ به روی یک شیت یا ورق فلزی است. در فرآیند ساخت ورق پانچ شده، یک ورق فلزی معمولی زیر پرس دستگاه مخصوص پانچ قرار می گیرد. هنگامی که پانچ به ورق فلزی فشار وارد می کند، حفره هایی در ورق ایجاد شده و قطعات قراضه آن از زیر ورق جدا می شود، ممکن است این قطعات اضافی بعدا بازیافت شوند. هنگامی که تمامی سطح ورق پانچ شود، ورق فلزی به شکل مشبک در می آید.

مواد اولیه استفاده شده برای ساخت ورق پانچ، ممکن است ورق گالوانیزه (سفید)، ورق روغنی (نورد سرد)، ورق سیاه (نورد گرم) ، ورق آلومینیوم یا ورق استیل باشد. همچنین ورق پانچ شده در ضخامت های گوناگونی تولید و عرضه می شود و هر یک از انواع آن کاربرد خاصی دارد.

سوراخ هایی که در ورق پانچ ایجاد می شود، ممکن است دایره ای یا مستطیلی شکل باشد، ولی گاهی نیاز به حفره هایی با اشکال پیچیده تر هست که برای ساخت این اشکال، ورق را با محاسبه دقیق موقعیت، چند بار از زیر دستگاه عبور داده و یا از پانچ های متعدد استفاده می کنند.

دستگاه پانچ ورق فلزی CNC

دستگاه پانچ CNC با بهره مندی از تکنولوژی های جدید، این امکان را می دهد که ورق فلزی در محور های افقی حرکت کرده، به صورت دقیق زیر رام پانچ دستگاه قرار گرفته و در محل دقیق پانچ شود. در نتیجه با این حرکت می توان علاوه بر سرعت تولید بالا، انواع شکل سوراخ ها را روی ورق فلزی اجرا کرد (شکل های هندسی خاص، اشکال مورد نیاز برای ساخت قطعات صنعتی و یا اشکال تزئینی). دستگاه پانچ CNC برای انجام عملیات پانچ، از کامپیوتر فرمان می گیرد، در نتیجه دقت بسیار بالا و ضریب خطای پایینی دارد.

کاربرد های ورق پانچ

ورق پانچ شده یا ورق مشبک فلزی در بسیاری از صنایع کاربرد دارد، از جمله در

معماری، ورق مشبک فلزی در ساخت سقف و سایه بان، پوشش ستون ها، حفاظ کشی، مصارف دکوراتیو و غیره به کار می رود. به عنوان مثال در سقف سالن های کنسرت، می توان با روکشی از ورق فلزی مشبک یا ورق پانچ پوشش داد. همچنین از این نوع ورق در ساخت پنل های آکوستیک، محافظ لوله ها، دیواره و سقف آسانسور، درب پارکینگ و انبار ها، روکش تهویه و هواکش ساختمان ها، ساخت انواع حفاظ و جدا کننده استفاده می شود.

صنایع غذایی و نوشیدنی، ورق پانچ شده در صنایع غذایی نیز کاربرد های زیادی دارد: ساخت محفظه کندو های زنبورداری، ساخت ماشین آلات خشک کن حبوبات و میوه ها، ساخت ماشین آلات سورت(دسته بندی) و دانه بندی حبوبات، قالب بندی پنیر، صفحه های مشبک بو دادن دانه های قهوه، صنایع پرورش ماهی و آبزیان وغیره.

صنایع شیمیایی و تولید انرژی، این ورق ها در صنایع شیمیایی و تولید انرژی هسته ای نیز کاربرد دارند؛ از جمله استفاده هایی در این صنایع از ورق مشبک می شوند، می توان به ساخت فیلترها، سانتری فیوژها، سبدهای ماشین خشک کن، صفحات جدا کننده باتری، صفحات شست و شوی زغال سنگ، خالص کننده گاز اشاره کرد.

صنایع خودرو سازی، ورق پانچ در ساخت قطعاتی مانند فیلتر هوا، فیلتر روغن، گریل های رادیاتور، شبکه تهویه، موتور تهویه تراکتور کاربرد دارند.

عمران و شهر سازی، از ورق مشبک در ساخت حفاظ برای اماکن ورزشی، دیواره ایستگاه های اتوبوس، سطل های زباله و مبلمان شهری، دکل های مخابراتی و ساخت حفاظ برای نیروگاه های تأمین انرژی استفاده می شود.


تاریخ ساخت ورق پانچ شده

قدمت ساخت ورق مشبک فلزی به حدود ۱۵۰ سال پیش باز می گردد. در اواخر قرن نوزدهم از ورقهای مشبک فلزی برای غربال کردن زغال سنگ استفاده می شد. در آن دوران کارگران به وسیله ابزارهای ساده تک تک سوراخ ها را با نیروی دست ایجاد می کردند. سختی و ناکارآمدی این روش، باعث شد به زودی تکنولوژی های جدیدی برای تولید ورق مشبک فلزی ابداع شود.

ابتدایی ترین دستگاه ساخت ورق پانچ شده، شامل مجموعه ای از سوزن ها بود که با الگوی منظمی کنار هم قرار گرفته بودند و با اعمال فشار آن ها به روی ورق فلزی، کار پانج انجام می شد.اما امروزه از دستگاه های جدیدی، همچون پرفوراسیون غلتکی، پرس پانچ، لیزر و CNC برای مشبک کردن ورق ها استفاده می شود. تکنولوژی به کار رفته در دستگاه های جدید، باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان شده و سرعت تولید را بالا می برد.

شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق سرد، گرم، گالوانیزه، رنگی و انواع مقاطع فولادی می باشد، جهت اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول