یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

پروفیل چیست

دسته بندی شده درمقالات

پروفیل یکی از مقاطع فولادی می باشد که کاربرد بسیاری در صنایع مختلف دارد، پروفیل ها به دو گروه باز و بسته، دسته بندی می شوند. پروفیل باز شامل تیرآهن، نبشی، میلگرد، ناودانی و تسمه بوده، همچنین نوع بسته آن شامل قوطی، پروفیل PVC قوطی درب و پنجره می باشد. همچنین پروفیل ها را در دو دسته سبک و سنگین نیز گروه بندی می کنند.


پروفیل سبک یا مبلی

مقطعی که از طریق ورق های نورد سرد (روغنی) و برپایه استاندارد های  DIN 2394(1) 94 و EN 10 219 -2 تولید می شود را پروفیل مبلی یا قوطی سبک می گویند، از این پروفیل در تولید مبلمان، کانکس، کانتینر، دوچرخه و لوازم خانگی استفاده می شود. از مهمترین خصوصیات مهم پروفیل مبلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دقت ابعادی در طول، عرض و ضخامت
 • یک‌ دستی سطح مقطع پروفیل در راستای طولی
 • کیفیت سطح عالی
 • فرم پذیری عالی
 • جوش پذیری
 • تولید شده در اوزان متنوع
 • قابلیت آبکاریفرآیند کشش پروفیل مبلی

کشش سرد در ساخت پروفیل مبلی مزایای زیادی دارد که باعث ترغیب برای استفاده از این پروفیل می شود. و به دلیل ویژگی های عالی و کاربردی این پروفیل، همچنین کیفیت عالی و ابعاد دقیق، کاهش و صرفه جویی در زمان تولید، هزینه و انرژی اشاره کرد. از اینرو استفاده های فراوانی در صنایع خودروسازی، کشاورزی، ساخت ریل، ساخت دستگاه های صنعتی، اسلحه سازی، تلفن همراه، قفل سازی وغیره اشاره کرد. پرکاربردترین پروفیل های مبلی، پروفیل های نبشی و ناودانی هستند که پروفیل نبشی از بال ۲۰ تا ۵۰ و ناودانی ۱۰ ،۱۲ میلی متر می باشد.


تغییر مقاطع در پروفیل مبلی

 برای تغییر مقطع پروفیل مبلی ابتدا اندازه حفره داخلی آن با توجه به مدل مقطع مورد نظر انتخاب می شود و پس از آن با سرکوبی بوسیله دستگاه کشش از این قالب عبور نموده و در انتها به شکل دلخواه تبدیل می شود در فرآیند کشش که از مجموعه عملیات سرکاری می باشد باعث افزایش مقاومت خمشی پروفیل مبلی می گردد و در برخی موارد برای افزایش خواص پروفیل در طول فرآیند کشش به آن حرارت می دهند.

کیفیت محصول نهایی رابطه مستقیمی با کیفیت پروفیل مبلی دارد. به اینصورت که هرچه مواد اولیه بهتری در فرآیند ساخت استفاده شود دقت و کیفیت برش نیز در فرآیند ساخت افزایش می یابد و درنتیجه محصول تولید شده کیفیت قابل قبول تری خواهد داشت.


پروفیل سنگین

مقطعی که از طریق نورد فولاد گرم(سیاه) تولید شده و ضخامت آن از 1.5 میلیمتر شروع می شود این مقاطع دارای ابعاد مختلفی نیز می باشند.

خصوصیات پروفیل سنگین

 • جوش پذیزی عالی
 • سختی سطح
 • مقاومت پیچشی و خمشی
 • فرآیند کشش

از عمده مصارف این نوع پروفیل می توان استفاده در ساختمان بعنوان قوطی و ستون درب و پنجره ( پروفیل ساختمانی)، شاسی ماشین آلات سنگین و دستگاه های صنعتی نام برد.انواع پروفیل ساختمانی

قوطی، از نورد گرم تولید شده و به شکل قوطیست.

ناودانی، این محصول به وسیله خمکاری ورق فولادی تولید و به شکل ناودانی تولید می گردد.

پروفیل مرکب، از اتصال پروفیل های سبک و سنگین بهم تولید می گردند.


روش های تولید پروفیل

به‌ طور کلی تولید قوطی پروفیل شامل سه مرحله می باشد.

 • مواد اولیه
 • برش کلاف فولاد
 • تولید پروفیل

تولید پروفیل به دو روش مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود.

مستقیم، در این روش ورق فولاد در اثر عبور از میان قالب ها به شکل دلخواه تبدیل شده و سپس به‌وسیله جوش دو طرف ورق فولادی به یکدیگر متصل می گردند و در انتها به ابعاد مورد نظر بدش داده می شوند.

غیر مستقیم، در این روش ابتدا محصول نورد گردیده و به لوله تبدیل می گردد، در ادامه لبه ای ورق به یکدیگر بوسیله جوش متصل و بعد از آن به اشکال مختلف تولید می شوند، در نهایت گوشه این محصولات گِرد تر بوده و دقت کمتری از لحاظ ابعاد نسبت به روش مستقیم دارد.

شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق سرد، ورق گرم، ورق گالوانیزه، ورق رنگی و انواع مقاطع فولادی می باشد، جهت اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت با شماره ۷۵۲۱۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. 

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول