یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

اسید شویی و کاربرد آن در تولید ورق فولادی

دسته بندی شده درمقالات

اسید شویی چیست؟

به عملیاتی که طی آن چربی های باقی مانده توسط نورد گرم بر روی ورق های سیاه جهت تغییر ضخامت از روی این ورق ها به وسیله اسید کلریدریک پاک می شوند، اسید شویی گویند. این عمل باعث می شود ناخالصی های موجود بر روی سطح ورق های گرم از بین برود تا ظاهر آن تمیزتر و شبیه به ورق های روغنی(سرد) گردد. این ورق ها به دوصورت رول(فابریک) و برش خورده(شیت) تولید می شوند، عرض آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی متر و ضخامت بین ۱.۵ تا ۶ میلی متر می ‌باشند.

ابعاد ورق های اسید شور شده بصورت رول به دو صورت می باشد:

  • ورق اسید شور شده ۱۰۰۰ * ۲۰۰۰ میلی‌متر
  • ورق اسید شور شده ۱۲۵۰ * ۲۵۰۰ میلی‌متر

کاربردهای ورق اسید شویی

مصارف ساختمانی، تولید لوله و پروفیل و غیره.

اتومبیل سازی، قسمتهای ساختمانی و چرخ اتومبیل قطعات خودرو و اجزاء داخلی آن (رینگ و شاسی).

صنایع لوله سازی، تولید انواع لوله های انتقال آب، نفت و گاز.

مخازن، گاز، مایع و مخازن تحت فشار.

فرم دهی مجدد جهت محصولات گالوانیزه.

فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز.

ورق‌های اسید شور که برای لوله های نفت و گاز مناسب می ‌باشند کیفیت GRB و  X۴۲ و X ۴۶ و  X۵۲ psl ۲ را دارا هستند.

برای کشتی سازی ورق‌های با کیفیت GR.A و NVA می‌باشد. برخی ورق‌های فولادی جهت رینگ و شاسی اتومبیل بکار می‌رود که بایستی ضد سایش و سخت باشند که از کیفیت SAPH ۳۷۰-SAPH ۳۱۰ تا SAPH ۴۴۰ برخوردارند. (کیفیت QSTE ۳۸۰ نیز ضد سایش و سخت می‌باشد).

فرآیند اسید شویی

بخشی از محصولات تولید شده توسط نورد گرم به واحد اسید شویی منتقل می‌شوند و توسط قرقره هایی ابتدا از رول باز می شوند و سپس وارد حوضچه های اسید کلریدریک و در آنها به صورت غرق آبی و یا غوطه ور شدن مورد شستشو قرار گرفته، که پس از شستشو توسط اسید بوسیله آب تا ناخالصی های باقی مانده بر روی ورق ها از بین می رود و بعد از ورود به تونل با باد گرم خشک می شود. پس از اتمام عملیات ورق ها مجدد رول می شود، برخی برای عرضه به بازار و برخی جهت استفاده در بخش نورد سرد به انبار منتقل می گردند. 

پروسه اسید شویی پیوسته 


دلایل اسید شویی

همانطور که پیشتر توضیح دادیم دلیل اول اسید شویی ورق سیاه براق شدن ظاهر اولیه برای ارائه به بازار می باشد، به این دلیل پس از اتمام مراحل نورد گرم، ورق فولادی در معرض هوا قرار می گیرد و یک لایه پوسته اکسید شده برروی آن ایجاد می گردد، که اسید شویی باعث از بین رفتن این پوسته ها و ناهمواری ها می شود، دلیل دوم آماده شدن ورق سیاه جهت تبدیل به ورق سرد یا روغنی که شاید مهمترین دلیل اسید شویی قبل از تولید ورق گرم به ورق سرد باشد، وجود ناخالصی ها، پوسته ها و اکسیدها روی ورق‌ها کار نوردهای سرد را با مشکل روبرو می کنند، زیرا باعث سابیده شدن و از استاندارد خارج شدن غلتک ها می گردند، حتی اگر چسبندگی این پوسته ها و اکسیدها ضعیف باشد.

انواع اسید شویی

اسیدشویی ساکن یا خمره ای، اکثرا در صنعت آبکاری به کار می رود، در حالی که اسیدشویی دسته ای و پیوسته معمولا مربوط به صنایع تولیدی بزرگ می باشد. در اسیدشویی ساکن، ورق اسیدشویی در محلول اسید غوطه ور می شود و معمولا ساکن باقی می ماند، در حالی که محلول در حال حرکت است.

اسیدشویی دسته ای، در اسیدشویی دسته ای چندین قطعه از یک محصول در محلول اسید غوطه ور می شوند و این قطعات معمولا در حال حرکت هستند.

اسیدشویی پیوسته، در اسیدشویی پیوسته، محصول معمولا نوار فولادی است که پیچیده یا رول نشده و در یک جهت افقی یا عمودی از میان مخازن اسید و شستشوی آب یا اسپری ها عبور می کند.

چرا اسید شویی با اسید کلریدریک؟

در گذشته عملیات اسید شویی توسط اسید سولفوریک انجام می پذیرفت، که بعدها به دلایل زیر اسید کلریدریک جایگزین اسید سولفوریک گردید:

مهمترین دلیل جنبه اقتصادی اسید کلریدریک از نظر قیمت کمتر نسبت به اسید سولفوریک.

در شرایط غلظت و دمای یکسان نرخ اسیدشویی، اسید کلریدریک۲.۵ تا ۳.۵ برابر بیشتر از اسیدسولفوریک است.

قدرت پاک کنندگی اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک بیشتر است در نتیجه اکسید بیشتری را در خود حل می کند.

آسیب اسیدکلریدریک به فلز پایه (ورق سیاه) کمتر است در نتیجه در عملیات اسید شویی فلز کمتر دچار فرسایش می شود.

دمایی که باعث واکنش پذیری اسیدکلریدریک می شود نسبتا کمتر از اسید سولفوریک می باشد، دمای واکنش پذیری اسید سولفوریک ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه سانتی‌گراد است اما دمای واکنش پذیری اسید کلریدریک ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد می باشد.


فرآیند اسید شویی


بزرگترین ایراد اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک فرّار بودن آن است که باید تمامی مخازن اسید کلریدریک را آب بندی نمایند، همچنین فرآیند اسیدشویی در سه تا پنج مخزن صورت می پذیرد که طول هر مخزن ۲ تا ۲.۵ متر می باشد.

یکی از خدمات یکتا فلزخاورمیانه فروش ورق های گرم، سرد(روغنی) و اسیدشویی شده می باشد. جهت اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت با شماره ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول