یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

اصطلاحات کاربردی صنعت فولاد

دسته بندی شده درمقالات

شمش

طول اين محصول کمتر از 2 متر است و ابعاد آن براي حمل و نقل فولاد و انبار کردن آن بهينه شده است. شکل سطح مقطع عرضي آن ذوزنقه شکل است. شمشها به دو روش دستی افقی و عمودی از جنس های طلا ، مس ، آلومینیوم ، چدن و فولاد تولید شده و همچنین در نمونه‌های آزمایشگاهی کاربرد زیادی دارند.

اصطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

شمشال

از فرآورده‌هاي مياني نورد فولاد است که سطح مقطع آن کوچک‌تر از225 سانتيمتر مربع است. به فرآورده‌هايي با سطح مقطع بزرگ‌تر از 225 سانتیمتر شمش گفته مي‌شود. مصارف شمشال بیشتر در تولید میلگرد و کابل های فولادی می باشد. شمشال بر خلاف شمش طويل است و سطح مقطع آن دايره يا مربعي با عرضي کمتر از 15cm است. شمشال از طريق ريخته‌گري مستقيم، اکستروژن (بيرون راني) و يا از طريق نورد شمش بدست مي‌آيد.

اصطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

شمشه (بلوم)

بلوم را با نام «شمشه» نیز می شناسند. بلوم در واقع همان بیلت است که سایز متفاوتی دارد. یعنی عرض اش بیش از ۱۵ سانتی متر است، به عبارتی می توان گفت سطح مقطع کوچک‌ تر از ۲۳۰ سانتی متر مربع است و به همین دلیل معمولا بلوم و بیلت در یک دسته قرار می گیرند. بیشترین مصرف بلوم برای ساخت ریل، سپری، ناودانی، تیرآهن، قوطی و … است. در گذشته نام بلوم بیشتر استفاده می شد اما به مرور زمان، تجار این صنف نام فابریک را بر این محصول گذاشتند، هر چند که هنوز قدیمی های این بازار این محصول را بلوم هم می‌گویند.

اصطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

تَختال(اِسلَب)

سطح مقطع اسلب بر خلاف بلوم و بیلت مربعی نیست بلکه مستطیلی است (معمولاً به ضخامت ۲۳۰ میلیمتر و عرض ۱٫۲۵ متر و طول ۱۲ ) . تختال یکی از محصولات میانی برخی کارخانه های فولاد سازی است که از آن برای تولید ورق فولاد استفاده می گردد. امروزه فن ‌آوری‌های مورد استفاده در تولید محصولات فولادی در مراحل بعد از به دست آوردن فولاد مذاب یعنی ریخته‌گری و نورد، کم و بیش یکسان است. اما برای به دست آوردن فولاد مذاب یا خام، از فن‌آوری‌های مختلفی از جمله روش های کوره بلند (BF)، کوره قوس الکتریکی (EAF) و کوره القایی (IMF) می‌توان استفاده کرد .با وجود آنکه بیش‌تر تولید فولاد خام در جهان به وسیله روش کوره بلند تولید می‌شود، اما به دلایل متعددی استفاده از روش کوره‌های الکتریکی مخصوصاً در ایران، توجیه‌ پذیرتر می باشد.

اصطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

ورق

ورق فولادی، فلزی است که سطح آن مسطح تر از آهن، فولاد و هر فلز دیگری می باشد و از نورد گرم شمش فولادی و یا بیلت تولید می شوند. ورق فولادی به صورت رول و کلاف در کارخانه ها تولید و عرضه می شوند که یکی از مزیت های آن نسبت به ورق های شیت و برشی است. ورق فولادی انواع مختلفی دارد که بر اساس روش تولید و مواد خام اولیه، نام گذاری می گردند. استانداردهای ورق فولادی، براساس استاندارد سه کشور می باشد. 1- استاندارد DIN آلمان که رایج ترین استاندارد موجود در بازار ایران است ، 2- استاندارد ASTM آمریکا و 3- استاندارد گوس روسیه که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. ورق های فولادی با توجه به درصد کربن موجود در آلیاژ آنها (حدود 0.025 تا 0.03 درصد کربن) ، فرآیند تولید و آلیاژ های فلز، خواص مختلفی به خود گرفته و در نهایت کاربرد و نامگذاری آنها نیز تحت تاثیر عوامل مذکور، متغیر خواهد بود. ورق های فولادی بر اساس روش تولید، به دو دسته ورق نورد سرد و ورق نورد گرم دسته بندی می شوند. ورق های نورد گرم خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

اصطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

بیلِت

یک محصول نیمه - تمام فولادی با یک مقطع عرضی 155 میلیمتر × 155 میلیمتر این محصول به صورت رول و یا به طور مداوم ریخته می شود و سپس توسط نورد تبدیل می شود تا محصولات نهایی مانند سیم میله، و دیگر بخش ها به دست آید محدوده محصولات نیمه تمام بالای 155 میلی متر 155 میلیمتر بلوم نامیده می شود.

اضطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

آهن اسفنجی

به منظور تولید شمش و محصولات فولادی، بطور معمول از آهن قراضه و یا آهن اسفنجی که مستقیما از سنگ آهن (گندله) تولید شده استفاده می شود. با حذف اکسیژن موجود در سنگ آهن توسط گازهای کاهنده یا کربن بدست آمده از گاز شهری و ذغال سنگ، آهن اسفنجی (Sponge Iron) یا محصول مستقیم آهن یا DRI) Direct reduced iron) ایجاد می شود. اصطلاح "احیای مستقیم آهن" یا محصول مستقیم آهن از تغییرات شیمیایی که در کوره های بلند تحت تاثیر حرارت بالا حاصل می شود، آمده است. احیای آهن اشاره به فرآیندی دارد که طی آن اکسیژن آهن کاسته می شود تا به فلز آهن تبدیل شود. تولید فولاد به روش احیاء مستقیم نیازمند ۵ عمل اصلی است که شامل تهیه کنسانتره از معدن، تبدیل به گندله، آهن اسفنجی، شمش فولاد و در انتها تبدیل به مقاطع فولادی از قبیل: تیرآهن، میلگرد و ... است و به محصول صلب حاصل از این فرآیند "محصول مستقیم آهن" نیز می گویند.

اصطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

فولاد کربن

فولاد کربن زمانی تشکیل می شود که دو عنصر آهن و کربن با هم ترکیب می شوند، ترکیب آهن با کربن آن را به یک نوع عنصر آلیاژی تبدیل می کند که به طور کلی تنها دارای مقدار کمی از عناصر غیر از کربن، سیلیکون، منگنز، گوگرد و فسفر است. کربن به عنوان یک عامل تقویت کننده برای جلوگیری از تبدیل شدن اتم های آهن از شبکه کریستالی به کشویی می باشد. ساختار فولاد کربن دارای هیدروکسید آهن، آلیاژ کربن و چدن است. درصد کربن در فولاد بر میزان سختی، کشش قدرت و خاصیت شکل پذیری فولاد تاثیر می گذارد. فولاد با کمترین میزان کربن به بعنوان فولاد ملایم داراي خواص مشابهی با آهن است، اما سبک تر و آسان تر از آهن است. با افزایش میزان کربن، فولاد سخت تر و قوی تر می شود، اما میزان خوردگی آن پایین می آید .فولاد کربن ملایم دارای میزان کربن ۰٫۰۵ تا ۰٫۲۶ درصد فولاد متوسط کربن ۰٫۲۹ تا ۰٫۵۴ درصد و فولاد کربن بالا دارای ۰٫۵۵ تا ۰٫۹۵ درصد کربن است، دارای میزان کربن بسیار بالا ۰٫۹۶ تا ۲٫۱ درصد.

اصطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

فولاد اندود شده

فولاد از طریق فرآیند گرما، یا از طریق الکترولیز، با یک لایه برای محافظت از پایه فلزی در برابر خوردگی پوشش داده می شود مواد پوشش معمولا از روی استفاده می شود که می تواند با استفاده از فرآیند گرما (گالوانیزه داغ) یا با استفاده از الکترولیز (الکترو گالوانیزه) استفاده شود پوشش آلی (رنگ، پلاستیک) نیز می تواند روی لایه روی قرار گیرد.

اصطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

کویل

یکی از روش های معمول و اقتصادی برای ذخیره سازی و حمل و نقل ورق های گوناگون نظیر ورق فولادی، آلومینیوم ، کاغذ، پلیمرها، نوارهای مغناطیسی و … که در کارخانجات مختلف تولید می شوند پیچیدن آن ها و در آوردن آن ها به شکل کلاف یا کویل است. این عمل که اصطلاحا کلاف پیچی نام دارد، توسط دستگاهی به نام تنشن ریل انجام می گیرد. با توجه به گستردگی این پروسه در صنایع مختلف و لزوم بررسی علمی آن به منظور تعیین دقیق پارامترهای دخیل در آن برای تولید کلافی با کیفیت مطلوب و حداقل عیوب لازم می باشد. نوارهای پیوسته از کاغذ، پلیمر و فلزاتی مانند فولاد و آلومینیوم و سایر مواد با ضخامت کم در کارخانجات مختلف دیده می شوند. این مواد ورق های مسطح و انعطاف پذیری هستند که تحت سرعت و کشش مشخصی در حین پروسه تولید خود قرار می گیرند.

اضطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

کوره های قوس الکتریکی

کوره برای تولید فولاد بر پایه قراضه هنگامی که کوره شارژ و پوشیده شده است، الکترودهای گرافیت از طریق سوراخ درسقف پایین می آیند قوس الکتریکی بین الکترودها و شارژ فلزی در حال حرکت، گرمای شدید را به وجود می آورد که قراضه را ذوب می کند عناصر آلیاژی را می توان در طول فرایند اضافه کرد.

اضطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

اسید شویی

به عملیاتی که طی آن چربی های باقی مانده توسط نورد گرم بر روی ورق های سیاه یا نورد گرم جهت تغییر ضخامت از روی این ورق ها به وسیله اسید کلریدریک پاک می شوند، اسید شویی گویند. این عمل باعث می شود ناخالصی های موجود بر روی سطح ورق های گرم از بین برود تا ظاهر آن تمیزتر و شبیه به ورق های روغنی(سرد) گردد. این ورق ها به دوصورت رول(فابریک) و برش خورده(شیت) تولید می شوند، عرض آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی متر و ضخامت بین ۱.۵ تا ۶ میلی متر می ‌باشند.

اضطلاحات کاربردی صنعت فولاد yektafelez یکتافلز

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول