یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

لوله مبلی چیست و قیمت آن چگونه محاسبه می شود

دسته بندی شده درمقالات

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تمامی صنایع نیاز بشر به تولید محصولات جدید و کاربردی هرچه بیشتر شد، از این رو در صنعت فولاد به مقطعی نیاز بود که از نظر مقاومت کیفیت بالا و همچنین وزن کمی داشته باشد. لوله مبلی دقیقا این ویژگی ها را دارا بود و با تولید این سطح مقطع اتفاقات بزرگی در دیگر صنایع نظیر خودرو سازی، هواپیما سازی، لوازم خانگی و مبلمان رخ دهد. لوله سبک یا مبلی از نورد سرد تولید می گردد. همچنین استاندارد لوله مبلی براساس DIN EN 10 219 و ۲۳۹۴(۱) ۹۴-۲ می باشد.

از جمله ویژگی های لوله مبلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت سطحی مناسب

قابلیت آبکاری

قابلیت کشش سرد

قابلیت فرم پذیری مطلوب

مزایای لوله های مبلی

لوله های مبلی به دو صورت بدون درز و درزدار در بازار موجود می باشند. لوله های مبلی مانیسمان بدون وجود درز و جوش بوده و در نتیجه استقامت بالایی در برابر فشارهای مکانیکی دارند. در قطر و سایز این لوله ها دقت فراوانی به کار برده شده و از لحاظ ساختاری کاملا بی نقص می باشند. اما به طور کلی لوله های سبک داراری ویژگی هایی هستند که در انواع آنها مشترک می باشد.

قابلیت جوش پذیری

قابلیت کشش سرد

قابلیت انعطاف و فرم پذیری در کشش و خم کاری

کیفیت بالای سطحی

دقت ابعادی بالا در قطر و ضخامت

قابلیت آبکاری

قابلیت ضد خوردگی، پوسیدگی به دلیل فرآیند آبکاری

مقاومت بالا به دمای بالا و مواد شیمیایی مانند بازها و اسیدها


لوله مبلی چیست و قیمت آن چگونه محاسبه می شود yektafelez یکتافلز


فرآیند نورد لوله مبلی

لوله مبلی بصورت بدون درز و از طریق نورد طولی تولید می گردد که متداول ترین آنها عبارتند از:

نورد پیلگرد

نورد بر روی کلاهک

نورد پیوسته با مندرل

نورد فشاری

نورد بدون استفاده از مندرل

روش رایج برای کاهش ضخامت لوله ها با ایجاد فشار بر روی آن امکان پذیر است.

روش پیلگرد بدلیل خاصیت های منحصر بفردی که دارد بیشتر از دیگر روش ها کاربرد دارد. در این روش از از لحاظ دمای کاری به دو صورت سرد و داغ انجام می شود. در حالت سرد دمای فرآیند با استفاده از سیستم خنک کاری مناسب پایین تر از دمای تبلور مجدد فلز باقی می ماند. اما در حالت داغ دمای فرآیند بیش از دمای تبلور مجدد فلز می باشد. فرآیند نورد سرد برای تمامی فلزات مناسب است. بیشتر فلزات مورد استفاده برای این فرآیند از نوع فولاد نرم، فولاد ضد زنگ، فولاد فریتی، فولادهای کم آلیاژ، مس و آلیاژهای آن می باشد. همچنین از فرآیند نورد سرد برای شکل دهی فلزات گران بها نیز می توان استفاده نمود زیرا در این فرآیند ماده به هدر نمی رود. محدوده استحکام پس از نورد سرد از ۴۰۰ مگا پاسکال برای فلز مس تا ۱۵۰۰ مگاپاسکال برای آلیاژهای مخصوص می باشد.

به طور کلی هدف از انجام نورد سرد دو مورد می باشد. اول اینکه این فرآیند ساختار ریزدانه ها را بهبود می بخشد و دوم اینکه روشی سریع برای کاهش قطر داخلی و خارجی لوله اولیه تا نزدیک به ۱۰۰ درصد در برخی آلیاژها می باشد. فرآیند نورد سرد با توجه به نوع قالب ها به دو روش دو غلتکه و سه غلتکه انجام می گیرد. اگرچه در هر دو روش به منظور کاهش ضخامت، از ایجاد فشار بیشتر از ایجاد کشش بهره گرفته می شود اما پیچیدگی طراحی ابزار و روش های تولید در این دو روش بسیار با یکدیگر متفاوت می باشد و هرکدام از این روش ها کاربردهای مخصوص به خود را دارد.

وزن لوله مبلی

وزن لوله مبلی یکی از برتری های این نوع لوله نسبت به انواع دیگر آن است. چرا که یک لوله مبلی با قطر معین دارای بیش از 10 ضخامت و به دنبال آن 10 وزن متفاوت می باشد از همین رو خریداران بر حسب نیاز و مهندسی، ضخامت و وزن مورد نیاز را انتخاب می نماید و مطمئن می گردد که لوله نتخابی خود برای مصرف خاص، نه سنگین است و نه سبک.


لوله مبلی چیست و قیمت آن چگونه محاسبه می شود yektafelez یکتافلز


قیمت لوله مبلی لوله سبک

قیمت لوله سبک در واحد وزن اعلام می گردد. همین امر نشانده این موضوع است که ضخامت تاثیر مستقیم در قیمت لوله مبلی دارد. لوله مبلی بر خلاف دیگر لوله های فولادی، بر حسب کیلوگرم به فروش می رسند. اما عوامل موثر دیگر در قیمت لوله روغنی عبارتند از :

  • قیمت ورق سرد روغنی
  • هزینه آبکاری
  • کیفیت و برند
  • کشور تولید کننده
  • قیمت دلار
  • هزینه تولید و انرژی کارخانه ها 

اگرچه قیمت لوله سبک  یا لوله مبلی در واحد وزن کمی از لوله سنگین (ضخامت ۲ از ورق سیاه) بالاتر است. ولی به دلیل ضخامت و وزن پایین‌تر، هزینه واحد طول آنها از لوله‌های دیگر کمتر است. بنابراین در بسیاری از صنایع که ضخامت‌های پایین‌تر لوله مورد نیاز است، از لوله‌ سبک یا مبلی استفاده می‌شود. 

لوله آبکاری شده (لوله آبکاری سرد)، لوله‌ای است که از ورق روغنی ساخته شده و آبکاری نیکل-کروم روی آن صورت می گیرد. قیمت گذاری این لوله تابعی از قیمت فلز گران‌ قیمت نیکل است. از این لوله برای تولید وسایلی مثل لوازم آشپزخانه و لوازم دکوری از قبیل لوستر و آباژور استفاده می‌کنند.

شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق های گرم(سیاه)، ورق های سرد(روغنی)، گالوانیزه رنگی، لوله می باشد، جهت استعلام قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول