یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

ورق فولاد گرم (سیاه) و انواع آن

دسته بندی شده درمقالات

آهن آلات در دو دسته کلی آهن آلات صنعتی و آهن آلات ساختمانی تقسیم می شوند. این دو گروه اصلی خود به دسته های جزئی تری تقسیم می شوند:

ورق ها به صورت رول فرم و شیت به بازار عرضه می شود. از انواع ورق ها می توان به ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی اشاره کرد. که دارای تکنولوژی ساخت متفاوتی است. استانداردهای مورد استفاده برای ساخت ورق سیاه معمولی ST37 می باشد که بیشتر در ساختمان ها و سوله ها مورد کاربرد دارد. ورق های صنعتی نیز در صنایعی مانند پتروشیمی، سد سازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ورق بر اساس دو نوع نورد با نام های نورد گرم و سرد تولید می شود. در نورد گرم محصول خروجی ورق سیاه نام دارد و در نورد سرد محصول خروجی ورق روغنی نامیده می شود. ورق های فولادی سیاه با نام Hot Rolled Sheet شناخته می شوند.

ورق گالوانیزه گرم نیز از نوعی فولاد کم کربن با نام 36 A و 1011A ساخته شده است. جوش پذیری بالا از خاصیت های 36 A می باشد. اما در مقابل آن 1011 A استحکام بالایی داشته و ساخت ظروف از مزایای آن می باشد. فولادهای نورد گرم در مقایسه با ورق های نورد سرد سطح نازکتری دارند. ورق سیاه در دمای بالا در کارخانه ها تولید می شود در نورد گرم با رسیدن دمای تختال ها به 1280 درجه سانتی گراد در کوره های پیش گرم کن و پوسته زدایی در نورد های اولیه و نهایی نورد شده و ضخامت آن به مرور کاهش می یابد تا به 2/1 تا 16 میلی متر برسد و سپس به صورت کویل به بازار عرضه می شود. گاها مجموعه کارهایی مانند کم کردن وزن کلاف، بهبود خواص مکانیکی، تسطیح ورق، برش سبک و سنگین ورق به منظور عملیات تکمیل کننده نورد گرم انجام می شود.

چرا به ورق نورد گرم ورق سیاه گفته می شود؟

در نورد گرم اجزای تشکیل دهنده ورق در دمای بالا ذوب می شود که به این خاطر رنگ آن مات است و به دلیل مات بودن آن را با نام ورق سیاه در بازار می شناسند.

کاربرد های ورق سیاه

با توجه به نوع استاندارد خاصی که در ساخت ورق سیاه استفاده می شود. کاربردهای متفاوتی در صنعت ساختمان، تانکر سازی، خودروسازی، مخازن خاص، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی دارد.

ضخامت ورق سیاه

ضخامت ورق سیاه در ابعاد متفاوتی از 1.5 میلی متر تا 100 میلی متر در بازار موجود می باشد. علاوه بر استانداردها، ضخامت ورق نیز بر قیمت و وزن ورق سیاه تاثیر می گذارد.

ازعرض های ورق می توان به 100، 125، 150 و 200 سانتیمتراشاره کرد، کلیه این ابعاد از نظر طولی محدودیتی نداشته و متناسب با نیازها تولید می شود.

استاندارد های ورق سیاه

ورق سیاه را اصولا در بازار با استاندارد  ST37و ST52 می شناسند.

ورق ST37

ورق سیاه با استاندارد ST37 از دسته فولاد های مورد استفاده برای مصارف ساختمان سازی به حساب می آید. ورق های سیاه ST37 به دلیل درصد کربن پایین، استحکام بالایی داشته و در صنعت و ساختمان سازی کاربرد گسترده ای دارد. همچنین به دلیل میزان پایین کربن در آن خاصیت جوش پذیری در این نوع ورق بسیار بالاست. از این ورق برای ساخت مقاطع فولادی مثل تیرآهن، نبشی، میلگرد، ورق، پروفیل و ناودانی مناسب می باشد.

ورق سیاه ST52

برای آشنایی با مشخصات ورق ST52 باید بگوییم از دسته ورق های ساختمانی و صنعتی به حساب می آید که به همراه ورق سیاه ST37 در نیمی از مصارف صنعتی کاربرد دارند. ویژگی خاص ورق سیاه ST52 ، مقاومت در برابر خمش و پیچش، خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بالا است. این ویژگی ها به دلیل وجود عنصر های سیلیسیوم (Si) و منگنز (Mn) در ساختار ورق سیاه ST52 به وجود آمده است. همچنین این نوع ورق قابلیت جوش پذیری خوبی دارد و قابل شکل دهی و ماشین کاری نیز هست.

از ورق سیاه ST52 در ساخت مقاطعی مانند چهارپهلو و تسمه استفاده می شود. ساخت پل، جرثقیل، ریل، شاسی ماشین های سنگین و قطعات صنعتی از جمله کاربرد های آن به حساب می آید. ورق های سیاه ST52 در کارخانه های ایران با ابعاد 1.5*6 متر و 2*6 متر تولید می شود. کشورهای اروپایی و کارخانجات فولاد شرق آسیا ورق سیاه را ابعاد بزرگ تر نیز تولید می کنند.

ورق سیاه A516

ورق های سیاه A516 از دسته ورقه های ساختمانی و صنعتی محسوب می شود. از این نوع ورق برای مصارفی مانند صنایع نفت و گاز، صنایع مخزن سازی و دیگ بخار استفاده می شود. این نوع ورق در چهار گرید یا درجه (کیفیت) تولید می شوند:

  • A516 Gr 70
  •  A516 Gr 60
  •  A516 Gr 65
  •  A516 Gr 55

تفاوت گرید این ورق های سیاه به معنای تفاوت آن ها در تحمل فشار، دما، کشش، ضربه و قابلیت عدسی شدن است. اصولا ورق A516 یک ورق فولادی حاوی کربن بالاست که عناصر دیگری مانند فسفر، گوگرد به میزان بسیار کم در آن وجود دارد. همچنین وجود عنصرهایی مانند منگنز و سیلیکون به اندازه حداکثر مجاز در ساختار این نوع ورق سیاه، باعث می شود که خاصیت خمش و مرغوبیت بیشتری پیدا کنند.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳