یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

نورد گرم و مزايای آن

دسته بندی شده درمقالات

در نورد گرم، فلز از بین دو غلتک که فاصله ی بین آنها اندکی کمتر از ضخامت فلز ورودی و خلاف جهت یکدیگر چرخانده می شوند عبور داده می شود، با توجه بیشتر بودن سرعت چرخش غلتک ها از ریلی که فلز روی آن قرار دارد، اصطکاک بین غلتک و فلز موجب به جلو راندن فلز شده و طول آن را افزایش و هرچه اصطحکاک غلتک و فلز بیشتر باشد، ضخامت فلز کمتر می شود.

دمای نورد گرم

در نورد گرم کنترل دما امری مهم می باشد به همین منظور ابتدا بهتر است دمای فلز را به صورت یکنواخت تا مقدار معینی بالا برده شود. اگر دمای قطعه یکنواخت نباشد، تغییر شکل ایجاد شده نیز غیر یک نواخت است به طور مثال اگر قطعه به اندازه ی کافی و به نحو همگن گرم نشود، سطوح گرم تر بیرونی نسبت به سطوح داخلی که سردتر و محکم تراست زودتر نورد می شوند و اگر پس از گرم کردن قطعه و یا در فاصله ی دو نورد فلز سرد شود، سطوح سرد شده در مقابل تغییر شکل مقاومت می کنند.

پس هنگام تغییر شکل در قسمت داخلی که داغ تر و ضعیف تر است، احتمال اینکه ترک ها یا گسیختگی های سطحی در قطعه ایجاد شود وجود دارد.

درکارخانه هایی که تولید زیادی دارند معمولا از محصولات ریخته گری استفاده می کنند. بعد از عملیات ریخته گری سرد شدن به گونه ای کنترل می شود که بتوانند بدون گرم کردن مجدد و جابه جایی، محصول را وارد دستگاه نورد گرم کنند

برای گرم کردن برای تولید های کمتر یا عملیات ثانویه معمولاً دمای ماده ی اولیه (شمش، شمشال یا لوحه) دمای اتاق است. برای گرم کردن این قطعات تا دمای مناسب می توان آن ها را در کوره های نفت سوز یا گازسوز گرم کرد.

برای فولادهای کربنی ساده و فولادهای کم آلیاژ، دمای کردن معمولاً در حدود ۱۲۰۰ درجه ی سانتی گراد (۲۲۰۰ درجه ی فارنهایت) است برای میله های کم قطر می توان از کوره های القایی برای گرم کردن استفاده کرد.

نورد گرم معمولاً در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد (۱۰۰ تا ۲۰۰ درجه ی فارنهایت) بالای دمای تبلور مجدد متوقف می شود. پایان دادن عمل نورد در این دمای پایانی از سخت شدن کرنشی ماده جلوگیری می کند و موجب ایجاد دانه های ریز و یکنواخت می شود. پیش از انجام تغییر شکل اضافی، لازم است قطعه دوباره گرم شود تا به شرایط مناسب برای نورد برسد .

اجزای کارخانجات نورد گرم

اجزای اصلی لازم برای يک کارخانه نورد به ترتيب زير می باشد:

کوره پيش گرم: اين کوره وظيفه گرم کردن قطعه تا دمای لازم براي نورد را دارد. برای کوره بايد سيستمی طراحی شود که شمشالها داخل کوره حرکت کرده و از اول کوره وارد شده و تا زمان رسيدن به آخر کوره شمشالها به دمای لازم رسيده باشند.

اجکتور: اين وسيله وظيفه خارج کردن شمشالهای که به دمای لازم برای نورد ريده اند را دارد.

پوسته زدا: اين وسيله وظيفه برداشتن پوستهای ايجاد شده ناشی از ريخته گری و کرم کاری مجدد را به روشهای مختلف دارد.

استند نورد: اين وسيله برای نورد کردن شمشال يا کم کردن ضخامت قطعه را دارد که با استفاده از غلتکهای افقی اين کار را انجام می دهد.

استند اجر: اين وسيله برای ايجاد ابعادب نسبتا دقيق از نظر عرضی و يکنواخت سازي کنارهای ورق و … کاربرد دارد که با غلتکهای عمودی اين وظيفه را انجام می دهد .

دستگاه های ضخامت سنج: اين دستگاه وظيفه اندازه گيری ضخامت ورق توليد شده را دارد.

تاب گير: اين وسيله برای تابگيری ورق بعد از توليد به کار ميرود که اين وظيفه را با چندين غلتک کوچک انجام می دهد.

خط خنک کاري: اين خط وظيفه خنک کاری ورق توليد شده را دارد که طبق شرايط محلی طراحی می شود.

قيچي: وظيفه برش سر و انتهای ورق و همچنين سايز کردن ورق را دارد.

دستگاه بسته بند: اين دستگاه وظيفه وزن ورق و بسته بندی ورق توليد شده را به صورت اتوماتيک دارد.

مزايا و معايب نورد گرم

مزايا و معايب نورد گرم عبارت است از:

  • به نيروی کمتری در طی فرآيند نسبت به نورد سرد احتياج است.
  • تجهيزات و دستگاههای کمتری برای نورد گرم مورد نياز است.
  • کرنش سختی کمتری در طی فرايند روی قطعه انجام می شود.
  • قطعه ی فلزی توليد شده دارای استحکام کمتری نسبت به محصولات توليد نورد سرد است.
  • نورد گرم برای شمش های بزرگ مناسب است.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول