یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

آبکاری گالوانیزه سرد و گرم

دسته بندی شده درمقالات

پس از کشف آهن تغییراتی شگرف در پیشرفت صنعت بوجود آمد که با شناسایی آلیاژهای این فلز گران بها، تولید و توسعه ابزارهای کاربردی سرعت بیشتری گرفت. به دنبال این کشف شگرف، متخصصین همواره به دنبال حفظ عمر مفید و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی آن بوده اند. آبکاری گالوانیزه ورق ها یکی از انقلابی ترین دستاورد در حوزه نگهداری این صنعت بوده است، که در ادامه به تعریف و بررسی آن می پردازیم.

گالوانیزه کردن یا گالوانیزاسیون فرآیندی که طی آن فلز روی ( زینک ) به عنوان لایه محافظ روی فلز زیرین که عمدتا آهن و فولاد است، قرار می گیرد. لایه روی به واسطه خاصیت ضد خوردگی از فلز در برابر زنگ زدگی محافظت می کند. گالوانیزاسیون به دو روش کلی گالوانیزه گرم و سرد (الکترولیز) انجام می شود.

آبکاری گالوانیزه سرد

در روش گالوانیزه سرد (الکترولیز) نمک روی را داخل محلول آبی یا اسیدی (الکترولیت) ریخته و به قطعه مورد نظر اسپری می کنند. ضخامت لایه بدست آمده در این روش در حدود ۲۵ میکرون است. ظاهر لایه روی یا زینک در روش سرد، براق و یک نواخت است.

آبکاری گالوانیزه گرم

روش آبکاری گالوانیزه گرم که قدمتی حدود ۱۵۰ سال دارد که از قدیمی ترین روش های گالوانیزه کردن می باشد. برای انجام این کار ابتدا قطعه فلز مورد نظر را وارد مخزنی که حاوی روی مذاب با دمای ۴۶۰ درجه سانتیگراد است، غوطه ور می کنند تا تمامی سطوح فلز را در برگیرد، پس از آن فلز از مخزن روی خارج شده و در تماس با اکسیژن و کربن واکنش نشان داده و تبدیل به یک لایه مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود. لازم به ذکر است در عملیات گالوانیزه گرم روی مذاب با فولاد واکنش های شیمیایی شکل می گیرد که باعث تشکیل چندین لایه مرکب از فولاد و روی می شود، که همین امر باعث مقاوم شدن فلز پایه در برابر خطرات موجود می گردد.


آبکاری گالوانیزه سرد و گرم yektafelez یکتافلز


تفاوت گالونیزه گرم و سرد

  • قطعاتی که به روش گرم، پوشش داده می شوند، بیشتر برای استفاده در محیط باز و فضای خارجی مناسب هستند، بنابراین مقاومت فلزاتی که با روش گرم گالوانیزه شده اند، بسیار بیشتر از فلزاتی با روکش به روش سرد است.
  • ضخامت لایه روی در روش گرم بیشتر و حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ میکرون است. در حالی که در روش سرد ضخامت لایه روی کمتر از 25 میکرون است.
  • پوشش روی در فلزات دارای لایه گرم ظاهری مات و کدر و در فلزات دارای پوشش سرد ظاهری براق و درخشان دارند.
  • با توجه به اینکه ضخامت لایه روی در سرد کمتر از گرم می باشد، درصورت بروز خراش بر روی سطح آن دچار زنگ زدگی و از بین رفتن لایه محافظ می شود.

کاربردهای گالوانیزه کردن

از روش سرد بیشتر برای پوشش دهی فلزاتی که مصارف بهداشتی دارند یا ورق و لوله هایی با ضخامت کم و قطعات فلزی ریز استفاده می شود. همچنین در صنایع ساخت خودرو، پیچ و مهره، قطعه سازی و کابینت سازی نیز کاربرد دارد.

از روش گرم بیشتر برای پوشش دهی قطعات مورد استفاده در فضای باز به کار می رود. مثلا دکل های مخابراتی، گارد ریل جاده ها، دکل های فشار قوی برق، لوله های آب با ضخامت بالا و تیر های برق با این روش پوشش دهی می شوند تا در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشند.

ضخامت لایه ایجاد شده در این روش بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ میکرون است. ظاهر لایه روی در روش گرم، مات و کدر و به رنگ توسی است و سطح یک نواخت و صافی ندارد.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد؛ برای اینکه روی کاملا به سطح فلز بچسبد و لایه ای محافظ تشکیل دهد، لازم است که سطح فلز کاملا تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و ناخالصی و زنگ زدگی باشد. بنابراین قبل از عملیات گالوانیزاسیون، فلزات را به روش اسید شویی، در محلولی اسیدی مانند اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک به همراه ایجاد لرزش و حرکت غوطه ور می کنند تا هر گونه اضافات و آلودگی از سطح آن ها پاک شود. سپس عملیات گالوانیزه گرم یا سرد را آغاز می کنند البته باید درنظر داشت که ورق هایی که در بازار به ورق گالوانیزه شهرت دارند هم با روشی تقریبا مشابه آبکاری گرم تولید می شوند.


شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق های گرم(سیاه)، ورق های سرد(روغنی)، گالوانیزه رنگی می باشد، جهت استعلام قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول