یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

نبشی و فرمول محاسبه وزن آن

دسته بندی شده درمقالات

نبشی یکی از مهمترین مصالح بکار رفته در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود، که سطح مقطع آن از دو صفحه عمود برهم تشکیل شده و اصولا بصورت ترکیبی و تنها استفاده می شود و مشخصه تمایز آن از یکدیگر بال و ضخامت می باشد. نبشی ها از نوع ساختاری به صورت فابریک و پِرسی تولید می شوند. در این پست سعی داریم شما را با انواع نبشی، کاربردها و روش محاسبه وزن آن آشنا کنیم.


نبشی فابریک، این نوع نبشی از ابتدای پروسه تولید  تا انتها به شکل نبشی تولید می شود.

نبشی پرسی، یک ورق فولادی به طول ۶ متر را با استفاده از دستگاه های پرس خمکاری از وسط خم می کنند.


نبشی ها از نظر ظاهری به دو دسته بال مساوی و نامساوی تقسیم می گردند:

نبشی مساوی، پروفیلی که دو بال آن ابعاد یکسانی دارد و با حرف  L  نمایش داد می شود، طور مثال اگر درکنار L300  باشد یعنی پروفیل دو بال مساوی دارد و ۳۰۰ میلی متر است.

نبشی نامساوی، پروفیلیست که بال ههای آن مساوی نیست و بر روی هر بال حرف  L  و عدد وجود دارد که نشان دهنده سایز بال است بطور مثال L300 × L400  که نشان می دهد اندازه بالها ۳۰۰ و ۴۰۰ میلی متراست.


نبشی و فرمول محاسبه وزن آن yektafelez یکتافلز


کاربرد نبشی

نبشی ها از پرکاربرد ترین مقاطع فولادی در صنعت ساختمان هستند که به دو صورت شاخه ای و خرد (یا لقمه ای) استفاده می شود. نبشی هایی که دارای سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلی متر هستند جهت متصل کردن پل ها به ستون ها، تیر آهن ها به بیم های باربر، ستون ها به صفحات فنداسیون و همچنین ساخت ستون و خرپا کاربرد دارند. همچنین در سازه های نظیر آسانسور از نبشی های لقمه استفاده می نمایند. در سقف های کرومیت برای بال بالایی تیرچه، نبشی و یا ناودانی استفاده می شود و در بتن پوششی قرار می گیرد.

کاربرد نبشی در اتصالات ساده، اتصال نبشی جان، اتصال با نبشی نشیمنی (تقویت شده و تقویت نشده)، اتصال نیم گیردار(نیم صلب) و اتصال گیردار(صلب) از نبشی استفاده می شود.

نبشی های گالوانیزه

نبشی گالوانیزه ورق آهنی است که با روی پوشانده می شود به گونه ای که چنانچه پوشش آن دچار شکستگی شود، از زنگ زدن مصون است. در نبشی های گالوانیزه، بین آهن و روی ، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می گردد که در آن روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد بکار رفته است.روی در آند اکسید می شودچرا که فلزی پست‌تر یا فعالتر از آهن می باشد و پتانسیل احیاء کمتری از آهن وهمچنین پتانسیل اکسید بیشتری از آهن را دارا می باشد.نبشی های گالوانیزه را در جاهایی که خوردگی و زنگ زدگی آهن محتمل است بکار می برند.


نبشی و فرمول محاسبه وزن آن yektafelez یکتافلز


نبشی اسپیرال

نوعی از نبشی با بال مساوی سبک که از سایز ۲۰ × ۲۰ × ۲ تا ۵۰ × ۵۰ × ۵ تولید می شود. در بازار، نبشی اسپیرال با عنوان گرم نورد دیده ی بال مساوی شناخته می شوند.

نبشی لقمه 

در برخی سازه ها مانند سازه های مربوط به آسانسورها نبشی های خرد شده مورد استفاده قرار می گیرند که اصطلاحا نبشی لقمه گفته می شود.

فرمول محاسبه وزن نبشی
ضخامت نبشی (متر) × طول (متر) × اندازه بال ها (متر) × ۷۸۵۰ × ۲ = وزن محصول (کیلوگرم).


شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق های گرم(سیاه)، ورق های سرد(روغنی)، گالوانیزه رنگی می باشد، جهت استعلام قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳