یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

ورق رنگی

دسته بندی شده درمقالات

ورق رنگی معمولاً از رنگ پاشی ورق گالوانیزه در کوره های خاص تولید می شود. در ورق رنگی روی ورق در دو فرایند به ضخامت ۲۰ الی ۲۵ میکرون و قسمت پشت ورق در یک فرایند یک مرحله ای به ضخامت ۷الی ۱۵ میکرون پوشش رنگ به صورت کوره ای قرار می گیرد. رنگ الکترواستاتیک ورق گالوانیزه را در مقابل خوردگی بیش از قبل مقاوم تر کرده وهمچنین آن را برای استفاده در محیط های بسیار خورنده، اسیدی و قلیایی و با رطوبت بالا مناسب تر مي كند. همچنین برای بعضی مصارف، ظاهر زيبایی به آن مي بخشد.

کاربرد ورق رنگی

از جمله موارد استفاده این ورق‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صنايع ساختماني، سقف و بدنه انبارها و كارگاهها، سقف كاذب، نماي داخلي و خارجي ساختمانها.

لوازم خانگي، بدنه خارجي يخچال، آبگرمكن، اجاق گاز، ماشين لباس شويي و .

صنايع فلزي، كابينت، تجهيزات اداري، پارتيشن، بدنه کامپيوتر و .

صنعت حمل ونقل، ساخت كانتينر، سردخانه ها و كاروانهاي ثابت و متحرك.

ابعاد ورق رنگی

از آنجایی که ورق رنگی فقط به صورت رول تولید می شود و استاندارد این رول ها دارای عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر می باشد بایستی که ابعاد را بر پایه این مشخصات درخواست داد.

فرآیند تولید ورق رنگی

عمدتاً به چهار بخش تقسیم می گردد که مختصری آنها را توضیح می دهیم سپس فرآیندی کلی را به صورت مرحله به مرحله بیان می داریم.

آماده سازی ورق رنگی، آماده سازی ورق پایه ورق رنگی، مهمترین مرحله در رنگ کردن ورق های گالوانیزه است. زیرا هرچقدر آماده سازی که شامل چربی زدایی و پاک نمودن سطوح ورق ها است ، به درستی انجام پذیرد، چسبندگی و قابلیت شکل پذیری ورق های رنگی بهتر و مرغوب تر صورت می پذیرد.

مهم‌ترین تولیدکنندگان ورق‌های رنگی در هند به جای اندودکاری با فسفات، روی ورق گالوانیزه از تکنولوژی No-Rinse (بدون شست‌وشو) استفاده می‌کنند. اندودکاری در واقع ایجاد یک لایه بسیار نازک طی یک فرآیند شیمیایی بر روی ورق است که سطح اندود شده، فولاد را به لایه رنگ بعدی می چسباند تا مقاومت و ضد خوردگی و فرسایش لایه افزایش پیدا کند. همچنین برای نگهداری یا شست‌وشو و ساختار کاملا یکپارچه، اندودکاری بهتر است و همچنین می‌تواند به تقاضای مصرف‌کنندگان نهایی برای افزایش قابلیت انعطاف‌پذیری ، پاسخ دهد.

زیرچسب های ورق رنگی (Primer)، زیرچسب های ورق رنگی که یک لایه پرایمر می باشد را پس از آماده سازی ورق، روی سطح آن می پاشند. زیرچسب ها، انعطاف پذیری ورق رنگی و مقاومت آن را افزایش می دهد. سپس در کوره های پخت، قرار گرفته و خشک می گردند.

با توجه به رزین‌های مختلف مانند اپوکسی، پلی‌استر، پلی اورتان و PVC زیرچسب‌های گوناگونی وجود دارد. زیرچسب اپوکسی برای پوشش سقف ‌ها مناسب است، چون رنگدانه کرومات دارد.

اندودکاری کرومات، کرومات کردن ورق ها، مهمترین عامل در جلوگیری از خوردگی آنها می باشد. معمولا در یک سیستم دو لایه اندودکاری، شامل یک لایه یا پوشش بیرونی و یک زیرچسب روی سطح فلز آماده شده، به‌کار گرفته می‌شود. در گذشته اکثرا زیرچسب‌های اندودکاری کلاف، ترکیبات کرومیوم مانند استرونیتوم و کرومات روی بودند تا مقاومت ضدخوردگی لازم محصول نهایی بدست آید.

پوشش بیرونی ورق رنگی، پوشش بیرونی که همان رنگ اصلی ورق ها می باشد با ضخامت معین، پس از زیرچسب ها قرار می گیرند و در کوره پخته می شوند. لایه رویی شامل ترکیبی از رنگدانه‌های متفاوت و افزودنی‌ها است که رنگ لازم ورق‌های رنگ‌اندود را مشخص می‌کند و دیگر خواص مانند مقاومت ماوراء بنفش را بوجود می‌آورد.


 


مراحل تولید ورق رنگی گالوانیزه به شرح زیر می باشد :

1-     چربی گیری به صورت سرد یا الکتریکی : آماده سازی کلاف های گالوانیزه و پولیش ورق ها به منظور از بین بردن چربی ها و ناخالصی های سطح فلز

2-     برس کاری ورق ها بوسیله غلتک های مخصوص جهت صاف و صیقلی نمودن سطح ورق

3-     شستشو ورق و خشک نمودن آنها

4-      شستشو گرم با مواد قلیایی : مواد شیمیایی را بر روی ورق ها می پاشند که مقاومت آن و چسبندگی رنگ به ورق را افزایش دهند. سپس خشک می کنند.

5-      کروماته کردن ورق : پس از چربی زدایی به منظور افزایش مقاومت ورق ، افزایش چسبندگی آن و جلوگیری از پوسته شدن رنگ، ورق ها را کروماته می کنند

6-     جهت رنگ آمیزی، ابتدا یک رنگ پایه پرایمر روی سطح بالایی و پایینی ورق می پاشند و در کوره پخت می گردد.

7-      پس از سرد شدن ورق ها، رنگ اصلی که از جنس پلی استر، اپوکسی، پلی وینیل کلراید و یا پلی اورتان است را به وسیله غلتک روی سطح ورق می پاشند و باز هم در کوره جهت پخت و تثبیت رنگ قرار می گیرند.

در صورت استفاده از رنگ‌هايی از جنس پلاستیسول با ضخامت بالا بر سطح رویی ورق، می توان با کمک فرايندي که بعد از کوره پخت رنگ نهایی انجام میشود، بافت‌های سطحی خاصی مانند چرمی شکل، کتانی و گرانیتی را ايجاد كرد.

گاهی با استفاده از فرایند دیگری به نام (Stripable) لایه ای محافظ بر روی سطح ورق رنگی قرار ميدهند. لایه مذکور قبل از مصرف جدا ميشود. این لایه همان نایلون معمولا آبی رنگی است که روی ورق‌های استنلس استیل برای محافظت از آن قرار میدهند.

رال ورق رنگی "RAL color standard" چیست؟

ورق رنگی در رنگ های متنوعی تولید می شود که دارای استاندارد جهانی می باشند. این استاندارد به نام رال رنگ "ral color standard"  شناخته می شود. ورق رنگی تقریبا در ۱۶ رال عرضه می شود که عبارتند از:

سفید یخچالی رال ۹۰۱۶

کرم رال ۹۰۱۰

قرمز رال ۳۰۰۰

قرمز گوجه ای رال ۳۰۲۰

آبی نیسانی رال ۵۰۱۵

آبی کاربنی رال ۵۰۱۸

نارنجی رال ۲۰۰۴و رال ۲۰۰۳

زرد رال ۱۰۲۳

زرد لیمویی رال ۱۰۲۸

بنفش رال ۴۰۰۵

سبز چمنی رال ۶۰۲۴

سبز تیره رال ۶۰ ۱۸

صورتی رال ۴۰۰۳

قهوه ای رنگ سفال رال ۸۰۰۴

قهوه ای سوخته رال ۸۰۱۸مشخصات ظاهری ورق رنگی

ورق های رنگی گالوانیزه، دارای ضخامت کمی هستند. ضخامت ورق گالوانیزه پایه، حدود 0.2 تا 0.7 میلی متر یا اصطلاحاً 20 و 70 است. ورق های گالوانیزه رنگی به حالت رول و شیت در ابعاد 1000 و 1250 میلی متری در بازار موجود می باشند. طیف گسترده ای از رنگ ها، تولید و عرضه می گردد. همچنین ورق های گالوانیزه رنگی را می توان بر اساس کاربرد در فرم های مختلفی مورد استفاده قرار داد. این فرم ها عبارتند از :

• ورق گالوانیزه عرشه فولادی 

•ورق گالوانیزه رنگی طرح سینوسی یا کرکره شیروانی 

•ورق گالوانیزه رنگی طرح ذوزنقه  

•ورق گالوانیزه رنگی طرح سفال پالرمو 

•ورق گالوانیزه رنگی طرح سفال ژنوا   

•ورق گالوانیزه رنگی طرح شادولاین 

• ورق گالوانیزه رنگی فرم تیزه

• ورق گالوانیزه رنگی فرم و برش شده به صورت آبرو شیروانی

کاربرد ورق رنگی

کاربرد ورق رنگی، غالباً برای مصارف ساختمانی و سقف هاست. از دیگر کاربردهای ورق رنگی استفاده در بدنه ابارها، کارگاه ها، سقف کاذب، نمای داخلی و خارجی، صنایع فلزی مانند کابینت، تجهیزات اداری، پارتیشن، بدنه کامپیوتر، حمل و نقل، سردخانه ها و ... است. همچنین از ورق رنگی برای ساخت بدنه خارجی یخچال ، آبگرمکن ، اجاق گاز ، ماشین لباس شویی و وسایلی از این دست استفاده می کنند.

از ورق های رنگی گالوانیزه در تهیه ورق های شیروانی نیز استفاده می گردد. ورق های شیروانی برای ساخت سقف ها در رنگ ها و فرم های مختلفی استفاده می گردد. از جمله این فرم ها می توان به موراد زیر اشاره نمود :

ورق طرح سفال (پالرمو و ژنوا): ورق رنگی طرح سفال عموما برای پوشش سقف های شیب دار از جمله سقف های ویلا، سر در منازل ،سایبان و پارکینگ و غیره کاربرد دارد .

ورق کرکره سینوسی: طرح کرکره سینوسی، از قدیمی ترین و پرطرفدارترین طرح های ورق رنگی گالوانیزه می باشد که برای سقف های شیروانی و هدایت آب باران و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت و کیفیت کارخانجات مختلف در تولید ورق گالوانیزه رنگی طرح کرکره متفاوت است

ورق ذوزنقه: طرح ذوزنقه، موج های مربع در عرض ورق ایجاد می نماید. ورق های ذوزنقه غالباً در سقف های شیروانی و یا حصار دور زمین یا ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق شادولاین: یکی از طرح های پرطرفدار و زیبای ورق های شیروانی، طرح شادولاین است. مزیت این طرح، نصب سریع و آسان، زیبایی و قیمت مناسب، وزن سبک و ایمنی، یکپارچگی و عدم شکستگی و مناسب بودن برای پوشش سقف و دیوار سوله و ویلا می توان نام برد. این ورق ها را میتوان از ورق گالوانیزه شده (بدون رنگ) نیز تهیه نمود.


شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق های گرم(سیاه)، ورق های سرد(روغنی)، گالوانیزه رنگی می باشد، جهت استعلام قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول