یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

تیرآهن واستانداردهای جهانی این پروفیل

دسته بندی شده درمقالات

تیرآهن یکی از مهمترین مقاطع تولید شده از فولاد می باشد که با توجه به گذشت زمان هنوز یکی از پرکاربرد ترین پروفیل ها به شمار می آید. تیرآهن ها با دوعلامت اختصاری  I (یا NP ) که به معمولی و H یا IPB که به بال پهن معروف هستند دسته بندی می شوند. ار تفاع تیرآهن های IPE وINP معادل ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر و همچنین IPB  ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر می باشد.

تیرآهن IPE

این تیرآهن در ایران و اروپا تولید شده وشکل آن از نوع I مانند بوده که طول بال ها متغیر می باشد. یکی از مهم ترین پروفیل ها استفاده در ساختمان است و کاربردهای متنوعی در صنعت ،ساختمان و پروژه های عمرانی بصورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری نیز دارد.


ابعاد و اندازه ی IPE ها به نوع آنها بستگی دارد این ابعاد عبارتند از:

 • ارتفاع بال با حرف h مشخص می شود.
 • ضخامت جان با حرف ts مشخص می شود.
 • عرض بال با حرف b مشخص می شود.
 • ضخامت بال با حرف tg مشخص می شود.
 • سطح مقطع با حرف A مشخص می شود.
 • وزن هر متر با حرف G مشخص می شود.


برای مثال ابعاد IPE120 برابر است با:

h= 120mm / ts= 4.4mm / b= 64mm / tg= 6.3mm / A= 13.2cm2 / G= 10.4 kg/m


تیرآهنINP

این تیرآهن در کشور های روسیه و چین تولید می شود شکل آن از نوع I  بوده و هرچه ضخامت بال های آن ها نسبت به جان تیرآهن کمتر باشد، ضخامت بال های آن نیز کمتر می شود.


تیرآهن واستانداردهای جهانی این پروفیل  yektafelez یکتافلز

تیرآهن IPB

این تیر آهن به شکل  H  یا هاش می باشد که بال های آن از تیرآهن IPE پهن تر می باشد. حرف V در کنار نام محصول نشان دهنده سنگین بودن آن و حرف L نشان دهنده سبک بودن آن است.

استانداردهای تیرآهن به دو دسته تقسیم می شوند:

استاندارد IPE، بارزترین ویژگی این نوع تیرآهن این است که اگر از هر دو طرف انتهایی تیرآهن به آن نگاه کنید، ضخامت بال‌ های ابتدایی و انتهایی آن کاملاً یکنواخت و یکسان می‌باشد. معمولا نقشه ی ساختمان هایی که به وسیله ی مهندسان کشورمان تهیه می‌ شود بر اساس این نوع استاندارد بوده و این نوع تیرآهن در میان مشتریان از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

استاندارد INP، از ویژگی های بارز آن؛ نازکی بال‌ها در ابتدای تیرآهن و ضخیم شدن به مرور آن در انتها می‌باشد، به طوری که اگر از سر تیر آهن با دقت به آن نگاه کنید، شیب ملایمی را در ضخامت بال‌ها مشاهده خواهید کرد.


تیرآهن واستانداردهای جهانی این پروفیل  yektafelez یکتافلز


مزایای استفاده از تیرآهن

 • در سازه هایی که مرتفع هستند، نسبت به بتن فضای بسیار کمتری را اشغال می کند. می توان چندین قطعه را به یکدیگر متصل کرد.
 • نصب و اجرای این محصولات بسیار سریع است.
 • بعد از اتمام سازه باز هم می توان آن را توسعه داد.
 • پیش ساخته بودن محصول
 • و…

این محصول نیز مانند تمام محصولات دیگر ویژگی ها و معایب خاص خود را دارد به عنوان مثال:

در دمای بالا ضعیف عمل می کند: به صورتی که اگر دمای ساختمان به ۵۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد برسد مقاومت ساختمان کاهش یافته و ممکن است اسکلت آن دچار عدم توازن شود.

در برابر عوامل خارجی دچار خوردگی و فرسودگی خواهد شد: اگر این محصول در شرایط جوی نامناسب قرار گیرد ممکن است دچار آسیب، فرسودگی، خوردگی شود. به همین دلیل نگهداری از آن کمی دشوار است و در شرایط جوی نامساعد نباید استفاده شود.

مشکلات در اتصال و جوش: جوش، پرچ و پیچ از روش های اتصال قطعات فلزی است. اما روش پیچ و پرچ حرفه ای و اقتصادی تر است.


شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق های گرم(سیاه)، ورق های سرد(روغنی)، گالوانیزه رنگی می باشد، جهت استعلام قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳