یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

ورق فولاد گالوانیزه چیست؟

دسته بندی شده درمقالات

از ورق فولاد سرد (ورق روغنی) تولید می شود، برای تولید ورق گالوانیزه طی یک پروسه طولانی در تمام سطح ورق روغنی مقدار چندین میکرون فلز روی را می نشانند تا ورق فولادی در مقابل زنگ زدگی مقاوم شود به عبارت دیگر در ورق گالوانیزه، بین آهن و روی، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای به‌ عنوان آند(قطب مثبت) و آهن به‌‌ عنوان کاتد(قطب منفی) بکار می‌رود. ورق گالوانیزه حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، زنگ نخواهد زد.

کوتینگ ورق گالوانیزه چیست؟

کوتینگ (Coatting ) میزان پوشش روی در دو سطح ورق و واحد آن gr/m2 میباشد. هر چقدر مقدار فلز روی (zn) بیشتر پوشانیده شده باشد اصطلاحاً کوتینگ(_پوشش) ورق بالاتر می رود. از آنجایی که این ورق‌ها کوتینگ بالاتر دارند کیفیت بهتری به مراتب دارند، در بازار به عنوان جنس مرغوبتر خرید و فروش می شوند. ورق های چینی کوتینگ بین 100 تا 120 و ورق های ژاپنی و هندی و کره ای و غیره تا 180 کوتینگ نیز دارا می باشند.

خصوصیات

عرض: ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰

کوتینگ: ۱۰۰ – ۱۲۰ – ۱۸۰ – ۲۲۰ – ۲۷۵

ضخامت: ۰٫۱۸ – ۰٫۴۰ – ۰٫۹۰ – ۲ – ۶

وزن کویل: ۳٫۵ الی ۱۲ تن

قطر داخلی کویل: ۵۷۰ الی ۶۲۰

انواع: کروم دار (Chromated  ) و بدون روغن(Unoiled)

گل(Spangle) در ورق گالوانیزه چیست؟

وجود گل به دلیل وجود ناخالصی در روی هنگام کریستال شدن روی مذاب بر روی ورق سرد می باشد. به دلیل مسائل زیست محیطی در آینده همه ی کالاهای گالوانیزه بدون گل تولید خواهند شد.

در کل سه نوع گل وجود دارد: مدل بی گل (Zero Spangle) ، مدل گل ریز (Minimum Spangle) و مدل گل دار (RegularSpangle)

کاربرد

از این ورق‌ها درصنعت اتومبیل، حمل و نقل، کشاورزی، کاغذ و لوله، بیلبوردهای تبلیغاتی و همچنین ساخت لوله بخاری، کانال کولر، کابینت آشپزخانه، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده می‌شود. همچنین با فرم دادن به صورت ورق کرکره ای در مواردی همچون ساخت سقف شیروانی منازل استفاده می شود.

ابعاد فیزیکی 

ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می شود. ورق های رول فرم با ضخامت های 0.18 (صدم) میلی متر تا ۶ میلی متر و با دو عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شوند.

ورق های فابریک نیز به دو صورت فابریک ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر و فابریک ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر تولید می شوند.

وزن عمومی رول ها بسته به عرض رول یا ضخامت و کارخانه تولید کننده بین ۵ تا ۷ تن می باشد.۱۰ مورد از مزایای استفاده از ورق گالوانیزه:

هزینه کمتر: عملیات گالوانیزینگ، در مقایسه با سایر روشهای معمول جلوگیری از زنگ زدگی، هزینه کمتری دارد.

هزینه کمتر برای تعمیرات و نگهداری: حتی اگر عملیات گالوانیزینگ درشرایطی در مقایسه با سایر روشهای جلوگیری از خوردگی، هزینه بیشتری داشت، باز هم اجرای آن به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏ در آینده، همچنان توصیه می شود.

طول عمر زیاد: طول عمر این ورق‌ها در محیط های رطوبتی و مستعد زنگ زدگی، در حدود ۲۰ تا ۳۰ سال است.

اعتبار: در حالی که استانداردهای مختلف در خصوص گالوانیزینگ ورقهای فلزی، در زمینه ایجاد پوششهای نازک بحث می کنند و این گواه بر این است که که طول عمر و نحوه عملکرد لایه روی‏، موجب اعتماد مصرف کننده می تواند باشد.

دوام پوشش: پوشش گالوانیزه به دلیل داشتن یک ساختار متالورژیکی خاص، دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مکانیکی، سایش و خوردگی است.

محافظت در برابر صدمات محیطی به صورت اتوماتیک: پوششهای گالوانیزه به دلیل آنکه در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل می کنند، به همین دلیل خواهد توانست مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت نمایند.

محافظت کامل: پوشش ایجاد شده روی ورق گالوانیزه با پر کردن کلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه ها، جاهای کوچک و فرورفتگی ها از خوردگی آنها جلوگیری کند. به طوری که در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد کرد.

بازرسی آسان: پوشش گالوانیزه را به راحتی و بدون نیاز با هیچ آزمایش مخربی و تنها از طریق چشم قابل کنترل و بازرسی است (در شرایط خاص که نیاز به ارائه تضمین برای کنترل کیفیت است، نیاز به آزمایشهای تخصصی بیشتر می باشد)

صرفه جویی در زمان: در صورت استفاده از ورق گالوانیزه، نیاز به صرف زمان برای آماده سازی سطح، رنگ کردن و یا بازرسی نخواهد بود.

محافظت کامل گالوانیزه: استفاده از گالوانیزه وابسته به شرایط آب و هوائی خاصی نمی باشد.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳