یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

سپری چیست

دسته بندی شده درمقالات

سپری آهنی یا پروفیل T یکی از مقاطع فولادی مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد، یکی از روش های متداول تولید سپری از طریق نورد گرم می باشد، به اینصورت که ابتدا شمش فولادی بلوم را با مقطع و طول مشخص وارد کوره های نورد گرم نموده و با حرارت دهی مداوم و رسیدن به دمای مورد نظر وارد بخش ابتدایی نورد می گردد، با فشار غلتک ها سطح مقطع شمش بلوم کاهش و طول آن افزایش می یابد و پس از عبور بخش های نورد میانی و پایانی به شکل سپری تبدیل و به ابعاد مورد نیاز برش داده می شود.

ضخامت و انواع سپری ها

ضخامت سپری ها معمولا از ۰.۹ تا ۲.۵ میلی متر بوده که ضخامت ۲ میلی متر کاربردی تر از دیگر ضخامت ها می باشد. اندازه لبه سپری برحسب میلی متر بوده و اندازه آن با اندازه دیواره برابری می کند. به اینصورت که اگر لبه سپری ۱۰۰ باشد به سپری نمره ۱۰ می گویند.

بر اساس استاندارد اشتال سپری های به دو صورت لبه گرد و لبه تیز تولید می گردد که اندازه لبه گرد ۳۰ تا ۱۴۰ و اندازه لبه تیز ۲۰ تا ۴۰ میلی متر می باشد. همچنین استاندارد طول سپری ها نیز بطور معمول ۶ تا ۱۲ متر می باشد.

استانداردهای متعارف سپری ها عبارت است از:

  • DIN EN 10055
  • DIN59051
  • DIN1022


کاربرد سپری ها

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، سپری ها در صنعت ساختمان و راه سازی کاربرد های فراوانی دارند، از جمله مواردی که سپری ها استفاده می شوند، می توان به ساخت درب و پنجره، اتصالات پل ها، سازه های فلزی، ستون و سقف های خرپا، سازه های گلخانه، سقف های شیشه ای وغیره اشاره کرد.

کاربرد سپری در برپایی زیرسازی های فلزی

سپری های آهنی در زیرسازی های ساختمانی دارای کاربرد زیادی هستند. به ویژه در مواردی که بار اعمال شده به سیستم باربر زیاد باشد. به عنوان مثال در زیر سازی نماهای بتنی در نقاطی که جزییات اجرایی نمای سنگی پیچیده می شود جهت حفظ پایداری نمای سنگی و یکپارچه ساختن آن با سازه اصلی از زیرسازی استفاده میشود. در این زیرسازی علاوه بر نبشی و قوطی جهت جوش پذیری بهتر نسبت به پروفیل قوطی در کناره ها از نبشی و در میانه ها از سپری های آهنی استفاده میشود.

یکی دیگر از جنبه های استفاده از سپری آهنی در نماکاری خشک (یا خشکه چینی) است. نما کاری خشک عبارت است اجرای نماکاری سنگ بدون استفاده از ملات ماسه و سیمان. در این نوع نما ابتدا با استفاده از آهن آلات زیرسازی فلزی و شاسی کشی انجام میشود سپس سنگهای پلاک با استفاده از جزئیات اجرایی ارائه شده بر روی این شاسی فلزی مستقر میگردد. عمدتا نماکاری های ایستگاههای مترو در شهر تهران با استفاده از این روش انجام شده است.استفاده از سپری برای سقفهای نورگذر

در اجرای سقفهایی که بایستی از آن نور عبور کند مثل سقف پاسیوها، گلخانه ها و مکانهایی از این دست، از سپری آهنی جهت نشیمن مناسب برای قرارگیری تایل های گذردهنده نور استفاده میشود. استفاده از سپری آهنی به عنوان پروفیل اصلی باربر در این موارد به اقتصاد کار کمک میکند زیرا با استفاده از سپری آهنی در زیرسازی، پروفیل های کمکی دیگر مثل سپری آلومنیومی و غیره حذف شده و باعث ارزان تر تمام شدن کار میشود. یکی دیگر از مزایای سپری آهنی در این نوع سقف‌ها به دلیل خواص فیزیکی آهن غیر از جوشکاری آسان و ارزان و برقراری اتصال مناسب سپری ها به یکدیگر این است که میتوان با نورد سرد پروفیل سپری آهنی فرمی مناسب به آن داد که از این روش میتوان سقفهای دایروی برپا ساخت و با استفاده از ورق‌های پلی کربنات رنگی جلوه مناسبی به این این نوع سقفها بخشید.

استفاده از سپری در سقف کاذب باربر

یکی دیگر از موارد مصرف سپری آهنی برای سقف های کاذب است. در بعضی از مکانها برای جلوه زیباتر سقف و در عین پایداری و دوام آن از سپری های آهنی به عنوان عضو سازه ای باربر در این سقف ها استفاده میشود. این امر به دلیل شکل ظاهری سپری و مقاومت خمشی مناسب آن می باشد. طوری که با قراردادن سپری ها با فواصل یکسان و قراردادن کاشی و یا موزاییک در بین آنها و روکش ملات ماسه و سیمان پشت آن علاوه بر پایایی، در برابر رطوبت نیز دارای مقاومت خوبی نسبت به ملات گچ است که در مکانهای مرطوب گزینه مناسبی نیست. در این روش برای دهانه های کم و بارگذاری سبک بر روی آن از سپری ۳ و برای دهانه های بیشتر و یا بارگذاری سنگینتر از سپری ۴ استفاده میشود.از این روش در سنگکاری در قسمت‌ های بیرونی ساختمان در زیر کنسول ها نیز استفاده می شود.استفاده از سپری در کلاف بندی دیوارهای بنایی (وال پست)

در ساختمان سازی به خصوص در نواحی لرزه خیز کلیه جزییات اجرایی می­بایست بر مبنای آیین نامه های طراحی انجام شود. دیوارها باید در ارتفاع و همچنین طول(به خصوص در کنار بازشوهای درب و پنجره) به وسیله کلافهای فولادی و یا بتنی مهار گردند. چون استفاده از کلافهای بتنی عملیات اجرایی را کند میکند و دارای جزییات بیشتری است. پروفیلهای فلزی جهت سهولت اجرا از کاربرد بیشتری برخوردار هستند. پروفیل‌هایی مثل سپری که به دلیل شکل خاص خود میتوانند به عنوان یک پروفیل مناسب در این مورد به کار گرفته شوند. بدین ترتیب با استفاده از از پروفیل سپری و ثابت نمودن آن در بالا و پایین بستر مناسبی برای مهار دیوارهای آجری و یا بلوک‌‌های ماسه سیمانی ایجاد می شود .                                                               

شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق های گرم(سیاه)، ورق های سرد(روغنی)، گالوانیزه رنگی می باشد، جهت استعلام قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳