یکتافلز yektafelez
یکتافلز

خرید، فروش، تولید و توزیع آهن آلات

استیل و انواع گوناگون آن

دسته بندی شده درمقالات

ورق های فولادی ضد زنگی که در برابر خوردگی مقاوم هستند و حدود ۱۰ درصد فلز کروم درون خود دارند را استیل گویند.

درصد کروم در برخی از ورق ها متفاوت هست برخی ۳۰ و نمونه هایی ۵۰ درصد کروم دارند. و در واقع زمانی که استیل با اکسیژن تماس پیدا می کنند، کروم موجود در آن مانع از زنگ زدگی شده و یک لایه اکسید کروم تشکیل می شود.

برای بهبود خاصیت و جنس استیل به آن عناصری نظیر نیوبیوم (Nb)، آلومینیوم (Al)، سیلیسیوم (Si)، نیکل (Ni)، مولیبدن (Mo)، سلنیوم (Se)،مس (Cu) و تیتانیوم (Ti) اضافه می شود. کربن موجود در این محصولات از ۰۳/ ۰ (سی صدم) تا ۱ درصد می باشد.

استیل نگیر سری ۳۰۰

رایج ترین نوع فولاد ضد زنگ استیل‌های سری ۳۰۰ هستند که خود به انواع مختلفی مثل ۳۰۳، ۳۰۴، ۳۰۵، ۳۱۶، ۳۲۱و ۳۴۷ تقسیم می‌شوند و در بین آن‌ها استیل ۳۰۴ با اختلاف قابل توجهی از بقیه پرکاربردتر و رایج‌تر است. استیل ۳۰۴ و تعداد دیگری از استیل‌های این سری شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل هستند و به همین دلیل به نام استیل ۸-۱۸ هم شناخته می‌شوند. البته نام استیل ۸-۱۸ اشاره به نوع خاصی از استیل ندارد چون فقط درصد دو آلیاژ نیکل و کروم را نشان می‌دهد. علاوه بر این کربن این استیل‌ها کمتر از ۰.۰۸ درصد است و خاصیت آهنربایی ندارند.

استیل ۳۱۶ پس از استیل ۳۰۴ دومین استیل رایج در بین استیل‌های آستنیتی است. این استیل که به «استیل ضد زنگ گرید دریایی» هم معروف است و معمولا شامل ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲۲ درصد مولیبدن است و به همین دلیل به استیل ۱۰- ۱۸ هم معروف است. تغییر در نسبت کروم و نیکل و افزودن مولیبدن باعث شده تا این استیل مقاومت بیشتری در مقابل فرسایش، به‌ویژه فرسایش ناشی از کلر داشته باشد و به همین دلیل برای وسایلی که باید در تماس زیاد با عوامل فرساینده مانند مواد شیمیایی، حلال‌ها، و آب شور باشند، مناسب است. این نوع از استیل معمولا در ساخت کاردها و ابزارهای برنده و لوازم مرغوب آشپزخانه استفاده می‌شود و برای تاسیات دریایی نیز مناسب است.

استیل و انواع گوناگون آن yektafelez یکتافلز

قابلیت فرم پذیری ورق استیل ۳۰۴

استیل ۳۰۴ در برنامه کاربردی در زمینه صنعتی معماری و حمل و نقل استفاده می شود. و همچنین به دلیل داشتن ساختار آستنتیکی قابلیت کشیدگی عمیق بدون از هم گسیختگی در ساخت سینک ، قابلمه و دیگر لوازم آشپزخانه پر کاربرد است.برای استفاده از این کاربرد ها از ورق استیل ۳۰۴ddp  که کیفیت بالای طراحی را دارد در ساخت این وسایل استفاده می کنند.

مقاومت در برابر خوردگی ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل ۳۰۴ در اکثر محیط شیمیایی ، اتمسفری از قابلیت مقاوم بودن در برابر خوردگی بالایی بر خوردار است .در برابر زنگ زدگی معمولی مقاوم در محیط فراوری مواد غذایی و در برابر مواد شیمیای آلی و مواد شیمیایی غیر آلی بسیار مقاوم است.

قابلیت جوشکاری در ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل ۳۰۴ دارای مقاومت ۸۷۰ درجه سانتی گراد تا ۹۲۵ درجه سانتی گراد می باشد . به هر دو روش ذوبی و مقاومتی قابل جوشکاری است، برای برخورداری از حداکثر مقاومت خوردگی پس از جوشکاری به عملیات آنیل نیاز دارد.

استیل بگیر(سری۴۰۰)

استیلی که خاصیت مغناطیسی دارد و آلیاژی متشکل از آهن، کروم و کربن کمتر از۱.۰ درصد دارد.

استیل هرچقدر درصد کربن بیشتری داشته باشد درجه سختی افزایش یافته و میزان شکل پذیری و چکش خواری آن کاهش می یابد. حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد فلز استیل از صنعت بازیافت فلزات تولید می شود.

 ورق استیل در دماهای بالا تا حدود ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد و محدوده دمایی بسیار پایین تا حدود ۲۰۰-(منفی) درجه سانتی گراد مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. از سوی انجمن آهن و فولاد آمریکا، بر اساس استاندارد های مخصوص برای نامگذاری ورق های استیل در نظر گرفته شده است. این ورق ها تحت استاندارد بین المللی ASTM آمریکا تولید می شوند. ضخامت ورق های استیل از ۴۰.۰ تا ۲۰ میلی متر و ابعاد ۱۰۰*۲۰۰ و ۱۲۵*۲۵۰ سانتی متر در بازار موجود می باشد.

انواع ورق های استیل سری ۳۰۰

۳۰۴: مصارف صنعتی.

۳۱۶: صنایع غذایی، جراحی، پزشکی و صنایع دریایی(ضد اسید هستند).

۳۲۱: دارای درصد بالایی از تیتانیوم و مقاوم در برابر خوردگی.

انواع ورق های استیل سری ۴۰۰

۴۱۰: مقاوم به خوردگی و سایش.

۴۲۰: لوازم آشپزخانه مانند قاشق، چنگال و کارد.

۴۳۰: در برابر درجه حرارت پایین مقاوم و خاصیت شکل پذیری خوبی دارد، همچنین مقاوم در برابر خوردگی است.


استیل و انواع گوناگون آن yektafelez یکتافلز


کاربرد ورق های استیل

پوشش بدنه، سقف و درب آسانسور.

ساخت پمپ، دریچه ها و تجهیزات شیمیایی و کاربردهای دریایی.

ساخت قاشق، چنگال، کارد و ساخت لوازم خانگی.

گرید مخصوص دکوراسیون است به عنوان مثال در تزئینات داخلی اتومبیل کاربرد دارد.

استیل ضد زنگ

استیل وقتی ضد زنگ است که حداقل۱۰٫۵% (ده و نیم درصد) کروم داشته باشد.کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل می دهد که لایه ای روی استینلس استیل تشکیل می دهد.

این لایه دیده نمی شود ولی باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند.

مقدار بیشتر کروم و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن این لایه را تقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن استینلس استیلرا افزایش می دهد.

استینلس استیل ۱۰۰% قابل بازیافت است.استیل ضایعاتی ذوب شده و دوباره قالب گیری می شود.بین ۶۵ تا ۸۰ درصد از تولید استینلس استیل در جهان به روش بازیافت ضایعات صورت می گیرد.


شرکت یکتا فلز خاورمیانه، تامین کننده انواع ورق های گرم(سیاه)، ورق های سرد(روغنی)، گالوانیزه رنگی می باشد، جهت استعلام قیمت با شماره   ۷۵۲۱۴-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، کوچه نارنجستان چهارم، برج آرتمیس، طبقه ۱۰، واحد ۳

cart yektafelez
لیست سفارش
افزودن محصول